>

Wydarzenia 2022/23

Triathlonowe sukcesy Franka

w czasie wyściguna podium

Uczeń naszej szkoły, Franciszek Łożyński, uczestniczył dwukrotnie w organizowanych przez ENEA zawodach triathlonowych, na które składają się: pływanie, rower i bieg.
28 maja 2023 roku w Żninie zajął I miejsce, pokonując dystans 1/8 IRONMENA w kategorii do 18 lat. Natomiast 9 lipca 2023 w Bydgoszczy zajął 22 miejsce na dystansie 1/8 w kategorii lat 15 – 24. Był 133 wśród wszystkich mężczyzn. Miał lepszy czas o 12 minut od poprzedniego wyniku.
Mamy nadzieję, że Franek jeszcze wiele razy pokaże swoje umiejętności w elitarnej dyscyplinie sportowej, jaką jest triathlon.



Moja Wizja Zero - konkurs

plakat

Zachęcamy do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym" zorganizowanym przez KRUS. Poniżej znajdują się: link do strony z informacjami o konkursie oraz list intencyjny prezesa KRUS.

link do strony KRUS

list intencyjny


Natalia laureatką konkursu matematycznego "Sapere Aude"

laureatka

Konkurs „Sapere Aude” to ogólnopolskiego konkurs matematyczny organizowany dla uczniów szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem konkursu jest ZSCKR w Jabłoniu. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie : klasy1- 2 i klasy 3-4 iskłada się z 2 etapów: kwalifikacyjnego i finałowego. W tym roku to już III edycja, w której udział wzięło 903 uczniów z 40 szkół, w tym 25 uczniów naszej szkoły.
Do finału zakwalifikowało się 37 uczniów z kategorii klas 1 i 2 oraz 35 uczniów z kategorii klas 3 i 4, w tym pięcioro naszych uczniów: Natalia Mądra (4TcS), Nikola Pankowska (4TcS), Jakub Grabowski (3TŻiUG), Jakub Zieliński (1TMRiA), Joanna Barańska (1TW).
Miło nam poinformować, że laureatem została Natalia Mądra zajmując 5 miejsce. Pozostali uczestniczy finału uplasowali się na miejscach od 16 do 25.
Gratulujemy !!!!!
Czekamy na IV edycję konkursu.


Wycieczka do Srebrnej Góry

w twierdzyw czasie wycieczki

Przyjąć wyzwanie, pokonać słabości i cieszyć się każdą chwilą to zasada, która określa uczestników wycieczki do Srebrnej Góry. Uczniowie naszej szkoły w dniach 12-14 czerwca 2023 r. spacerowali po Podziemnym Mieście z czasów II wojny światowej w Osówce, wspinali się po ściance alpinistycznej, strzelali z łuku i zjeżdżali na linach z trzydziestometrowego mostu. Ponadto zwiedzili twierdzę w Srebrnej Górze, przemierzyli kilometry krętych ścieżek, poznali tajniki speleologii i poczuli adrenalinę w czasie zjazdu na tyrolce. W drodze powrotnej do domu zdobyli Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Opiekę nad uczniami sprawowali: panie G. Joszko, M. Walkowiak oraz pan T. Wyzina.

fotorelacja


Turyści na Szlaku Piastowskim

uczestnicy gry terenowejw czasie gry

Uczniowie klasy technikum turystyki na obszarach wiejskich na swoich zajęciach zawodowych ruszyli do Gniezna. Naszym celem było rozwiązanie zagadki gry miejskiej - Miasto Królów.
Drużyna w składzie: Tosia, Michalina, Natalia, Adam, Kuba, Adrian i Panie Kasia i Ewelina bezbłędnie odnalazła wszystkie punkty z mapy i rozwiązała hasło.
Brawo!

fotorelacja


Action-painting na lekcji plastyki

w czasie zabawy

Po raz kolejny klasy pierwsze podjęły artystyczne wyzwanie pt. Być ja Jackson Pollock. Uczniowie szaleli podczas procesu twórczego tzw. action -painting 😉

fotorelacja


Z wizytą na Krajowych Dniach Pola w Sielinku

uczestnicy wycieczkiwystęp zespołu Białe Kujawy

W dniu 5 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Krajowych Dniach Pola w Sielinku. Niebywałym wyróżnieniem dla naszej szkoły było to, że zespół taneczny „Białe Kujawy” swoim tańcem uświetniał całą tę krajową uroczystość. W ciągu całego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach i pokazach. Między innymi mogliśmy zobaczyć historyczny sprzęt rolniczy, pokazy polowe a także poznać tradycję Bambrów Poznańskich. Uczniowie uczestniczyli w kilku konkursach, pokazie robotów a także podziwiali kolorowy ogródek ziołowo-kwiatowy WODR-u. Dzień Młodego Rolnika w Sielinku był okazją do zaprezentowania naszej szkoły oraz do poznania nauczycieli i uczniów innych szkół prowadzonych przez MRiRW i wymiany doświadczeń. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bielic.

fotorelacja


IV Bielickie Zmagania z Matematyką

zwycięska drużynauczestnicy konkursu

5 czerwca odbył się w naszej szkole konkurs IV Bielickie Zmagania z Matematyką. Do rywalizacji zgłosiło się 18 drużyn ze szkół podstawowych: SP z Bielska, Budzisławia Kościelnego, Dąbrowy, Gębic, Jezior Wielkich, Kwieciszewa, Mogilna nr1, Mogilna nr2, Mogilna nr3, Orchowa, Padniewa, Strzelec, Strzelna, Trzemeszna, Wandowa, Wójcina, Wszednia, Wylatowa. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli matematyki z Zespołu Szkół CKR w Bielicach.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Dąbrowie, drugie Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie, trzecie Szkoła Podstawowa w Strzelcach. Uczniowie z tych szkół otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkól CKR w Bielicach. Pozostali uczestnicy dostali nagrody pocieszenia.
Dziękujemy wszystkim uczniom za przybycie, opiekunom za ich przygotowanie, Elizie, Natalii, Antkowi, Jakubowi, Bartkowi, Wiktorowi za pomoc przy przeprowadzeniu konkursu, Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, komisji konkursowej za pracę przy sprawdzaniu zadań. Mamy nadzieję, że wszyscy wyjechali zadowoleni i już dziś zapraszamy za rok na jubileuszowe V Bielickie Zmagania z Matematyką.

fotorelacja


Happening z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu

rzucanie papierosóww czasie zabawy

Światowy Dzień bez Tytoniu, przypadający 31 maja, jest dobrą okazją do podejmowania działań profilaktycznych w kierunku zmniejszenia narażenia obecnego i przyszłych pokoleń na skutki palenia papierosów i e-papierosów. Z inicjatywy Pań Anny Szalaty i Magdaleny Paternogi został przygotowany happening, ukierunkowany na wspomaganie ucznia w radzeniu sobie z zagrożeniem wynikającym z palenia oraz na promowaniu zdrowego stylu życia. W ramach szkolnego happeningu:
• Przeprowadzono konkurs plastyczny pt. „Parodia palacza”. Konkurs plastyczny wygrały Katarzyna Pachla i Julia Hartwich z klasy I TW, II miejsce zajęli Kaja Mikulska i Kacper Idziak z II TaS, III miejsce Sara Lemańska i Korneliusz Górecki z I B kucharz.
• Dwuosobowe drużyny z każdej klasy musiały się zmierzyć z zadaniami w "pięcioboju palacza", który polegał na rzucie paczką po papierosach do kosza, pokonaniu na czas slalomu z paczką po papierosach na głowie, rozwiązaniu krzyżówki, wymyśleniu hasła zachęcającego do niepalenia oraz zebraniu wśród publiczności największej ilości podpisów pod hasłem „nie palę” lub "rzucę palenie”.
W pięcioboju zwycięzcami została reprezentacja klasy I TTM w składzie Natalia Pyrdał i Emilia Nowakowska. II miejsce zajęła klasa II TaS reprezentowana przez Michalinę Klupczyńską i Zuzannę Kopeć. Na III miejscu znalazła się klasa I TW w składzie Klaudia Stokłosa i Adam Kowalczyk.
Uczniowie palący mieli również możliwość przebadania się miernikiem stężenia poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Społeczność uczniowska mogła przekonać się jaki stan świadomości mają osoby będące pod wpływem środków psychoaktywnych za pomocą narkogogli oraz będących pod wpływem alkoholu za pomocą alkogogli. Badania przeprowadziła Małgorzata Maciejewska pracownik oświaty zdrowotnej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mogilnie, która współpracuje z nami od lat przy okazji różnych kampanii prozdrowotnych.

fotorelacja


Dobrostan zwierząt - spotkanie z panem Albertem Kurkowskim

prelegentuczniowie w czasie wykładu

W dniu 30 maja uczniowie klas pierwszych i drugich technikum weterynarii, rolnictwa oraz hodowli koni uczestniczyli w wykładzie Pana Alberta Kurkowskiego dotyczącego dobrostanu zwierząt. Pan Albert Kurkowski jest pełnomocnikiem Ministra Rolnictwa ds. ochrony zwierząt, który między innymi kieruje zespołem przygotowującym zmiany w prawie dotyczące szeroko pojętego dobrostanu zwierząt. W czasie wykładu uczniowie mogli zapoznać się z warunkami utrzymania zwierząt zarówno w czasie produkcji ale także w czasie transportu i uboju. Wskazywał także na ochronę zwierząt domowych oraz mówił o konsekwencjach prawnych znęcania się nad zwierzętami.


Warsztaty z gęsiny

w czasie warsztatówprelegenci

25 maja 2023 roku do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej. Pan Dyrektor Paweł Drzażdżewski przedstawił historię zakładu, natomiast o hodowli gęsi opowiedziała Pani dr Kamila Kłos. W wykładzie i degustacji potraw z gęsiny brały udział klasy 1TŻIUG i 1 Branżowa Kucharz. Panie z fundacji działającej przy zakładzie, przygotowały degustację potraw z wykorzystaniem mięsa gęsiego. Były więc pierogi z mięsnym farszem gęsiny, gęś pieczona faszerowana, czernina z szarymi kluskami i zupa pomidorowa na wywarze z gęsiny. Młodzież miała okazję zobaczyć sposób luzowania tuszki gęsiej przeznaczonej do pieczenia, a także aktywnie uczestniczyli w produkcji pierogów. Dowiedzieli się o walorach zdrowotnych mięsa z gęsi, dietetycznym zastosowaniu, pozytywnym działaniu tłuszczu gęsiego na poziom cholesterolu, o właściwościach antyalergicznych. Natomiast o właściwościach organoleptycznych przekonaliśmy się sami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

fotorelacja


Wycieczka do Pragi i Skalnego Miasta

zwiedzanie Pragiw Skalnym Mieście

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki uczniów ZSCKR Bielice do Czech: Pragi i Skalnego Miasta. Dzień pierwszy to zwiedzanie stolicy Czech. Za nami Hradczany, Most Karola, Stare Miasto, Plac Wacława oraz rejs po Wełtawie. Drugi dzień to pobyt w Adrszpaskim Skalnym Mieście.

foto dzień 1

foto dzień 2



Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

zdjęcie grupowew czasie zwiedzania

Jak wyglądało rolnictwo w Polsce 100, 200 a nawet 500 lat temu, jak wyglądała praca i życie codzienne naszych dziadów i pradziadów mogła przekonać się grupa młodzieży z klas I i II Technikum Rolniczego, Mechanizacji Rolnictwa i Branżowej Szkoły I stopnia, która w dniu 18 maja zwiedzała Muzeum Rolnictwa w Szreniawie koło Poznania. Muzeum to usytuowane jest na obszarze dawnego majątku ziemskiego, w skład którego wchodzi pałac z połowy XIX wieku, park oraz podwórze folwarczne z zabytkowym spichlerzem i stodołami oraz gorzelnią. W pawilonach wystawienniczych zobaczyliśmy m.in. dawne narzędzia i maszyny rolnicze: kosy, brony, radła, pługi, siewniki, kolekcję lokomobili parowych oraz zabytkowe ciągniki, a także liczne drewniane wozy gospodarskie i wyjazdowe, sanie robocze i dworskie, zabytki z dziedziny rzemiosła wiejskiego, bartnictwa i pszczelarstwa. Obejrzeliśmy także kolekcję samolotów rolniczych oraz wystawę samochodów marki Tarpan.

fotorelacja


Dzień rolnika w internacie

w czasie imprezykonkurencja

O rolnikach mówi się, że nie mają swojego święta, bo nie mają czasu świętować. Jest jednak jeden dzień w roku, który można uznać za ich święto to 15 maja. W tym dniu wspominamy Świętego Izydora, który jest patronem rolników. Z tej okazji w dniu 17 mają w internacie odbył się konkurs z wiedzy rolniczej. Uczestnicy mieli za zadanie między innymi: rozpoznać ziarna zbóż, odgłosy wsi, stare i nowe maszyny rolnicze. Wykazali się też umiejętnościami praktycznymi przy wbijaniu gwoździ w pieniek, czy szukaniu liter w sianie. Poziom wiedzy biorących udział w konkursach był wyrównany, wszyscy wykazali się dużą wiedzą z zakresu rolnictwa. Gratulujemy uczestnikom! Zabawa udała się dzięki dużemu zaangażowaniu Andżeliki Stanisławskiej i Klaudii Stokłosy z pomocą wychowawców internatu.

fotorelacja



Pożegnanie maturzystów w internacie

pożegnanie maturzystów

Julia Ćwiklińska, Weronika Maćkowiak, Emilia Mrowiec, Agata Redman, Zuzanna Zielińska, Julia Buczkowska, Martyna Buczkowska, Roksana Budziak, Aleksandra Lewandowska, Maria Łopuch, Izabela Niedziela, Julia Nowak, Iga Woźniak, Karol Halulko, Jakub Kruk, Marcina Matela, Kajetan Nowak, Jakub Went, Paweł Kalisty, Szymon Kot, Kacper Niedziela i Bartosz Wójcik. Statuetki za pracę w Samorządzie Internatu otrzymały: Julia i Martyna Buczkowskie oraz Maria Łopuch. Iga Woźniak która mieszkała w internacie przez 7 lat (3 lata Gimnazjum i 4 Technikum) otrzymała statuetkę Weteranki Internatu.

fotorelacja


Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów

26 kwietnia w ZS CKR w Bielicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów 2023. Do konkursu przystąpiło 10 szkół podstawowych z miejscowości: Padniewo, Orchowo, Mogilno (Szkoła nr 1 i nr 2), Gębice, Kwieciszewo, Wszedzień, Jeziora Wielkie, Skulsk oraz Słowikowo. Każdą szkołę reprezentowały dwuosobowe drużyny, które musiały rozwiązać 10 zadań. Konkurs odbiegał od tradycyjnej formy testowo-zadaniowej, uczniowie musieli wykazać się praktyczną znajomością języka angielskiego np. podczas odczytywania wykresów, rozwiązywania rebusów i łamigłówek czy uzupełniania tekstu piosenki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki, a 3 najlepsze drużyny - atrakcyjne nagrody w postaci bonów pieniężnych: I miejsce - Szkoła Podstawowa w Orchowie, II miejsce - Szkoła Podstawowa w Kwieciszewie, III miejsce - Szkoła Podstawowa w Gębicach.
Dziękujemy wszystkim szkołom za udział, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

fotorelacja


Terenowa gra ekologiczna

w czasie zabawyuczestnik gry

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 21 kwietnia przeprowadzona została w naszej szkole terenowa gra ekologiczna pt. „Zainwestuj w naszą planetę”. Dwuosobowe drużyny z klas pierwszych i drugich, uzbrojone w mapki z trasą gry, szukały w terenie punktów kontrolnych i rozwiązując zadania sprawdzały swoją wiedzę ekologiczną. Uczestnicy przedsięwzięcia oprócz tego mieli zapewniony ruch na świeżym powietrzu i dobrą zabawę. Obsługą techniczną gry zajęli się, pod okiem pani A. Szalaty, uczniowie z klasy 3 TRW i 4 TbS.

fotorelacja


Warsztaty kulinarne: „Jagnięcina ras rodzimych – trufla wśród mięs”

wprowadzenie do warsztatóww czasie warsztatów

20 kwietnia 2023r. wyróżnieni uczniowie Bartek Tomczak z klasy II TŻiUG, Wiktoria Gumulińska i Oliwier Łapiński z klasy I TŻiUG uczestniczyli warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Panią Beatę Chełminiak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie. Wykład i zajęcia praktyczne były prowadzone przez Pana Piotra Lenarta, Koordynatora „Szlaku Niech Cię Zakole” i Pana Pawła Radomskiego z Instytutu Zootechniki- Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie oraz Pana Błażeja Mirotę z restauracji Pałac Ostromecko. Młodzież miała okazję zapoznać się z różnymi możliwościami wykorzystania mięsa jagnięciny ras rodzimych w produkcji potraw, jego walorów smakowych i wartości odżywczych. Zostały zaprezentowane i szczegółowo omówione poszczególne elementy kulinarne półtuszy jagnięcej między innymi takie jak antrykot, comber, udziec, żeberka, łopatka oraz podroby. Uczniowie samodzielnie wykonali deskę z różnych kiełbas (oczywiście z jagnięciny), pasztetów, serów z ziołami i suszonymi owocami. Uczestniczyli w przygotowaniu takich potraw jak: ańtop warzywny na bazie bulionu jagnięcych kości przypalanych, pierogów nadziewanych podrobami z dodatkiem mięty, polędwiczki pieczonej, bigosiku z jagnięciny bez kapusty, krztyny czyli wątróbki z jabłkami , żeberek pieczonych, kotlecików i innych pyszności. Warsztaty niestety minęły szybko, ale do domu wróciliśmy z nowymi doświadczeniami kulinarnymi i smakowymi.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć. G. Joszko

fotorelacja


Praktycznie i smacznie po angielsku

grupa zajęciowaw czasie zajęć

Kolejna odsłona praktycznych zajęć z języka angielskiego dla technikum żywienia. Tym razem klasa druga wzięła na warsztat przepisy na pizzę, makaron z kurczakiem i szpinakiem oraz ciasto czekoladowe. Było wesoło i smacznie

fotorelacja


Pan Mariusz Zieliński "Osobowością Roku 2022 Powiatu Gnieźnieńskiego

laureat nagrodywręczenie statuetki

W poniedziałek, 17 kwietnia w sali Luna w Concordia Design w Poznaniu, odbyła się oficjalna gala plebiscytu „Osobowość Roku 2022", podczas której gazeta Głos Wielkopolski reprezentowana przez Redaktora Naczelnego Wojciecha Wybranowskiego nagrodziła najlepszych Wielkopolan w pięciu kategoriach. To osoby, które w sposób szczególny zasłużyły na uznanie za zaangażowanie i działalność w swojej regionalnej społeczności. W kategorii „Kultura" Powiat Gnieźnieński laureatem został trzemesznianin Mariusz Zieliński – dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie (pracuje w kulturze już 30 lat) i jednocześnie instruktor i choreograf naszego Zespołu „Białe Kujawy". Jego działalność na rzecz społeczności lokalnej Powiatu Gnieźnieńskiego i Gminy Trzemeszno została doceniona przez mieszkańców w głosowaniu, które odbyło się na początku roku 2023. Laureat chciałby podziękować za wszystkie głosy oraz zgłoszenie jego kandydatury do plebiscytu.


Anita z tytułem finalisty X Olimpiady Wiedzy o Turystyce!!!

finalistkafinalistka z opiekunką

W dniach 13-15.04.2023 Anita uczestniczyła w Etapie Centralnym X Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Do etapu centralnego dostało się 30 najlepszych uczniów w Polsce. Tegorocznym tematem olimpiady była turystyka miejska - jak sprzedać miasto. Pierwszego dnia konkursu uczniowie rozwiązywali test z wiedzy geograficznej oraz turystycznej. Dnia drugiego każdy z uczestników przedstawił swoją prezentację na temat „Jak sprzedać miasto?” Anita w prezentacji przedstawiła stworzoną przez siebie grę terenową „Popiela nie ma, myszy harcują” oraz opowiedziała o walorach turystycznych miasta Kruszwica. Organizatorzy zadbali także o animację czasu wolnego zapraszając uczniów na wycieczkę po Łodzi oraz do EC1 - interaktywnego Centrum Nauki i Techniki. To największa pod względem powierzchni tego typu placówka w kraju. Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne.
Warto dodać, że edycja X była wyjątkowa - jubileuszowa. Pani Ewelina Banaszkiewicz, przygotowująca Anitę do konkursu odebrała medale - Przyjaciel Olimpiady oraz Szkoła Finalistów, które zostały przyznane za największą liczbę laureatów i finalistów w 10 edycjach olimpiady.
Wielkie gratulacje dla Anity.

fotorelacja


Białe Kujawy gościnnie w Strzelnie

w czasie występuzdjęcie z główną prelegentką

Zespół Białe Kujawy z ZS CKR w Bielicach gościnnie wystąpił podczas spotkania z regionalistką, dziennikarką i autorką - Krystyną Lewicką-Ritter. Na scenie MDK w Strzelnie zespół zaprezentował się w trzech choreografiach tanecznych: polonezie, polce, kujawiaku. Pozytywny odbiór występów, zarówno wśród dorosłych jak i młodzieży daje wiarę, że folklor znów wróci do swojej świetności. Dziękujemy za ogrom wiedzy pozyskanej od Pani Krystyny Lewickiej-Ritter na temat naszego dziedzictwa kulturowego. Podziękowania również dla organizatorów za inicjatywę i umożliwienie nam zaprezentowania miłości do tańca i kultury ludowej wśród strzeleńskiej społeczności.
Na deskach MDK w Strzelnie wystąpili: Anderson Julia, Barańska Joanna, Barańska Julia, Buczkowska Julia, Buczkowska Martyna, Dubrowski Jędrzej, Habel Malwina, Kędzierska Weronika, Kowalczyk Adam, Kozińska Aneta, Królikowska Milena, Miłos Renata, Mulżyńska Amelia, Namieśnik Joanna, Olszowski Jakub, Rogacki Radosław, Skowroński Dawid, Sobiech Nikodem, Woda Piotr. Opiekunowie: Justyna Burzyńska oraz Dominika Pachała. Układy taneczne przygotował Pan Mariusz Zieliński-instruktor i choreograf zespołu.

fotorelacja


Edukacja rówieśnicza na temat autyzmu

w czasie prezentacji

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Z tej okazji w dniu 14 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Pań Anny Szalaty i Magdaleny Paternogi uczniowie: Julia Hartwich, Malwina Łęgowska i Klaudia Stokłosa oraz Bartosz Tomczak w ramach edukacji rówieśniczej poszerzali wiedzę wśród rówieśników na temat autyzmu. Młodzież dowiedziała się czym jest autyzm, jakie są jego oznaki oraz z jakimi trudnościami borykają się osoby ze spektrum autyzmu. Uczniowie poznali sposoby pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz wybitnych przedstawicieli ze świata nauki, sztuki, sportu, które miały autyzm.

fotorelacja


Kiermasz świąteczny na rzecz "Białych Kujaw"

w czasie kiermaszuw czasie kiermaszu2

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w kiermaszu świątecznym zarganizowanym w dniu 30 marca na rzecz "Białych Kujaw". Dzięki Waszej hojności udało się uzbierać kwotę 3508,60 zł.
Podziękowania zależą się również uczniom klasy pierwszej Technikum Żywienia, którzy przygotowali przepyszny poczęstunek oraz wszystkim tym, którzy przgotowali świąteczne ozdoby, świece i mydełka na lekcjach chemii.

fotorelacja


Zajęcia profilaktyczne na temat „Cyberprzemocy”

spotkanie o cyberprzestępczości

W dniu 29.03.2023r. z inicjatywy pań Magdaleny Paternogi i Joanny Wody, uczniowie klas I technikum i szkoły branżowej I stopnia uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych na temat „Cyberprzemocy”. Podczas prelekcji, którą poprowadziła młodsza aspirant Magdalena Pollak z KPP w Mogilnie uczniowie zapoznani zostali ze zjawiskiem cyberprzemocy oraz odpowiedzialnością karną za świadome i nieświadome zachowania wchodzące w zakres cyberprzemocy. Uczniowie zostali uwrażliwieni na treści i kontakty, które mogą być dla nich szkodliwe i niebezpieczne. Młodzież poznała metody i sposoby ochrony swojej prywatności w sieci.

fotorelacja


Rozstrzygnięcie konkursu „Domy bioróżnorodności”

nagrodzeni uczniowieuczniowie ze swoimi budkami

24 marca ogłoszone zostały wyniki konkursu i autorzy najlepiej wykonanych prac otrzymali cenne nagrody. Podczas oceny prac konkursowych komisja, zgodnie z regulaminem, brała pod uwagę: - solidność wykonania, - ogólną estetykę, - zgodność wymiarów z wymaganymi dla zadeklarowanego w zgłoszeniu ptaka lub owada.
W kategorii budek lęgowych laureatami zostali:
I miejsce- Katarzyna Błochowiak (I B kucharz),
II miejsce- Wiktoria Sitarek (III TW),
III miejsce- Cyprian Małek (I TW).
W kategorii domku dla pożytecznych owadów przyznano nagrody:
I miejsce- Wiktoria Sitarek (III TW),
II miejsce- Joanna Namieśnik (II TW).
Domki i budki są już instalowane w otoczeniu szkoły, a my czekamy z niecierpliwością na ich zasiedlenie.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był pan Piotr Ignaszak.

fotorelacja


Tydzień Zawodowców za nami

młodzież w czasie zwiedzaniaw czasie tygodnia

W dniach 21-24.03.2023 gościliśmy w naszej placówce uczniów klas ósmych, którzy zapoznali się z naszą ofertą edukacyjną, zwiedzili pracownie i miejsca nauki poszczególnych zawodów oraz uczestniczyli w zawodowych zadaniach konkursowych.
Odwiedzili nas uczniowie wymienionych szkół: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Gębicach, Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza we Wszedniu, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Broniewicach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Parlinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Padniewie, Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Szkoła Podstawowa w Wójcinie, ZSP Orchowo, Niepubliczna Szkoła w Różannie, SKO w Bielsku, Szkoła Podstawowa im. marsz. E. Śmigłego-Rydza w Wandowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skulsku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie, Zespół Szkół w Dąbrowie- Szkoła Podstawowa, Zespół Szkolno-Przedszkolny Słowikowo, Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Wylatowie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Trzemżalu, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kwieciszewie.
Dziękujemy przybyłym uczniom i ich opiekunom za poświęcony czasi miłą atmosferę.

fotorelacja


Podstawy rolnictwa ekologicznego - wykład prof. Józefa Tybulskiego

wykład o rolnictwie ekologicznymprelegent

10. marca gościliśmy w naszej szkole prof. UWM dr hab. Józefa Tybulskiego z Katedry Agroekosystemów i Ogrodnictwa na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Praca naukowa profesora Tyburskiego skupia się wokół rolnictwa ekologicznego, systemów rolniczych, rolnictwa światowego, wpływu sposobów gospodarowania rolniczego na biologiczną różnorodność oraz środowisko. Jest cenionym badaczem i popularyzatorem rolnictwa ekologicznego, a pod jego redakcją ukazało się wiele książek, podręczników i monografii dotyczących różnych dziedzin rolnictwa ekologicznego. Dzięki staraniom pana Bartłomieja Piskorskiego, który współpracuje z naszą szkołą w zakresie rolnictwo ekologicznego, profesor Tyburski zgodził się odwiedzić naszą szkołę. Podczas wizyty wygłosił wykład dotyczący podstaw rolnictwa ekologicznego oraz zaprezentował przykładowe doświadczenia, technologie i plony możliwe do uzyskania w rolnictwie ekologicznym. Wykład ten idealnie wpisał się w plan rozwoju naszej szkoły, a także w realizację podstawy programowej. Po wykładzie został oprowadzony po szkole. W trakcie zwiedzania, gdzie przedstawione zostało gospodarstwo szkolne, profesor Tyburski udzielił wielu cennych rad i wskazówek dotyczących potencjalnego rozwoju gospodarstwa szkolnego i szkoły .

fotorelacja


I Turniej Siatkówki z okazji "Dnia Kobiet"

turniej siatkówkiturniej siatkówki2

04.03.2023r w Szkole Podstawowej nr 3 w Mogilnie odbył się 1 Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany z okazji „Dnia kobiet".
Na deskach nowej sali sportowej zaprezentowały się drużyny:
ZS Bielice, SP 3 Mogilno, SP1 Mogilno, SP Gębice, SP Padniewo. Mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym". Każdy mecz składał się z 2 setów.
Wyniki spotkań ZS Bielice wyglądały następująco:
ZS Bielice - SP Padniewo: 25:5 25:10, ZS Bielice-SP 3 Mogilno: 25:22 22:25, ZS Bielice - SP Gębic:, 25:12 25:12, ZS Bielice -SP 1 Mogilno: 25:16 25:14.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Powiatowy Zespół Szkół w Bielicach reprezentowały: Joanna Malczewska-kapitan, Dominika Pachała, Kinga Woroch, Justyna Burzyńska, Dominika Grzegorska, Edyta Gałęzewska, Iwona Łukasik. Niestety z powodów zdrowotnych nie pojawiła się na turnieju Genowefa Joszko, która również wchodziła w skład drużyny.
Ostateczne wynik turnieju:
1 miejsce-ZS Bielice-SP
2 miejsce-SP 3 Mogilno
3 miejsce- SP 1 Mogilno
4 miejsce -SP Padniewo
5 miejsce-SP Gębice
MVP turnieju została Dominika Grzegorska,której serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 Mogilnie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie turnieju ,za jego świetną organizację.
Do zobaczenia za rok!!!

fotorelacja


Ruszyły wiosenne prace na szkolnych polach

załadunek zawozusystem nawigacji

Korzystając z dobrej pogody rozpoczęliśmy wiosenne prace na szkolnych polach. Gleba już na tyle przeschła, że możliwe okazało się wykonanie pierwszych zabiegów w tym wysiew nawozów. Odbywa się to w wykorzystaniem szkolnego sprzętu między innymi ciągnika wyposażonego w system nawigacji GPS znacznie ułatwiającego pracę oraz poprawiającego dokładność pracy maszyn. Pole na którym wykonywane były dziś prace przeznaczone będzie pod uprawę buraków cukrowych. Jeszcze jesienią uczniowie klasy I TR pobrali próbki glebowe, które następnie przebadane dostarczyły informacji o aktualnej zasobności gleb i stanowiły podstawę do określenia zapotrzebowania na nawozy. Wysiew nawozów przeprowadzili uczniowie klasy III TR.

fotorelacja


Wycieczka uczniów klas pierwszych do Torunia

w czasie wycieczki do Torunialekcja muzealna

Uczniowie klas pierwszych zaczęli marzec od aktywności kulturalnej w Toruniu. Pod opieką pań: Lidii Pisuły, Ewy Śniegowskiej oraz Magdaleny Walkowiak, odwiedzili dwa muzea: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu i Muzeum Podróżników. Następnie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Ratuszu Staromiejskim i odegrali scenę podpisania drugiego pokoju toruńskiego. Wielu spośród nich wykazało się zarówno poczuciem humoru jak i aktorskim talentem 🙂 Zwieńczeniem wycieczki był lunch w CH Plaza oraz seans filmowy.

fotorelacja


Kolejna "Wampiriada" za nami

uczniowie oddający krewuczniowie oddający krew2

Ostatni dzień lutego, to wspaniała okazja by podzielić się bezcennym darem jakim jest krew. Wampirki czyli zaprzyjaźniona ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po raz kolejny przybyła do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego na zaproszenie Magdaleny Paternogi. Młodzież jak zawsze chętnie uczestniczyła w akcji.
Wampirki upuściły krwi :
Wiktorii Baranowskiej, Jakubowi Ciesielskiemu, Bartoszowi Dadosowi, Nikodemowi Fojutowskiemu, Antkowi Gałęzewskiemu, Grzesiowi Granicznemu, Igorowi Gzikowi, Malwinie Jaskólskiej, Adamowi Matkowskiemu, Bartoszowi Malakowi, Pawłowi Kowalskiemu, Milence Ossowskiej, Mateuszowi Pawłowskiemu, Dawidowi Szpletowi, Pawłowi Światlakowi oraz Paniom Katarzynie Galasińskiej i Magdalenie Paternodze.

fotorelacja


Integracja przez taniec

członkowie zespołów w czasie próbytaniec

W poniedziałek 27.02. 2023r. gościliśmy w naszej szkole Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” z Trzemeszna, który wraz z Zespołem „Białe Kujawy” z Bielic doskonalił elementy tańców narodowych. Wspólna integracja i osiągniecie założonych celów napawają optymizmem. Młodzież włożyła wiele wysiłku by jak najdokładniej odwzorować kroki i ruchy taneczne.
Dzieki wspólnej integracji nasi uczniowie zyskali wsparcie i pomoc bardziej doświadczonych kolegow i koleżanek z Trzemeszna.
Oczywiście nad wszystkim czuwał nieoceniony Mariusz Zieliński❤️
Dziękujemy że byliście u nas❤️❤️❤️

fotorelacja

Link do filmu na fb ze wspólnych zajęć zespołów "Białe Kujawy" i "Strzecha"

film


Wycieczka do Berlina na "Grüne Woche"

w czasie wycieczkina targach

W dniach 26 i 27 stycznia nasza młodzież pod opieką pań Genowefy Joszko, Ewy Śniegowskiej oraz panów Grzegorza Sobieralskiego, Krzysztofa Witczaka oraz Łukasza Klapy miała możliwość zwiedzenia Berlina oraz odwiedzenia targów Grüne Woche. Poznaliśmy ciekawe miejsca oraz fakty dotyczące historii miasta, zwłaszcza te, dotyczące jego podziału na Berlin Zachodni i Wschodni. W siedzibie parlamentu niemieckiego, Bundestagu zostaliśmy przyjęci przez posła dra Carstena Brodessera. Przybliżył on nam system parlamentarny w Republice Federalnej Niemiec oraz chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów i nauczycieli.
Drugi dzień wycieczki poświęcony był targom, gdzie odwiedziliśmy pawilony, w których swoje kulinarne specjały przezentowaly poszczególne kraje Europy i te spoza naszego kontynentu, jak również landy niemieckie. Nasze kroki skierowaliśmy również do pawilonów ogrodniczych i rolniczych. Wielką popularnością cieszyły się hale poświęcone tematycznie hippice oraz zwierzętom hodowlanym i domowym.

fotorelacja


Kolęda w ZS CKR Bielice

Dnia 25 stycznia br. w Bielicach odbyła się kolęda. Ksiądz Krzysztof Januchowski rozpoczął od naszej szkoły odwiedziny duszpasterskie w Bielicach. Pan dyrektor Paweł Kraśny wraz reprezentacją młodzieży przyjął księdza w swoim gabinecie. Ksiądz Krzysztof pomodlił się za nas i pobłogosławił całą społeczność szkolną. Serdecznie dziękujemy.


Stypendia „Aktywny – Kreatywny Uczeń” przyznane

stypendyści

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym 10 uczniów naszej szkoły otrzymało z rąk Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Marzeny Olejnik stypendium „Aktywny – Kreatywny Uczeń” Wyróżnieni uczniowie w znaczący sposób przyczynili się do przedsięwzięć organizowanych na terenie szkoły oraz godnie reprezentowali ją w środowisku lokalnym. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Julia Anderson, Karolina Baranowska, Julia Hartwich, Adam Kowalczyk, Julia Maciejewska, Radosław Rogacki, Andżelika Stanisławska, Bartosz Smorczyński, Klaudia Stokłosa i Bartosz Tomczak.

fotorelacja


"Białe Kujawy" na występach w Mogilnie

występ Białych Kujaw

14 stycznia szkolny Zespół Białe Kujawy miał zaszczyt wystąpić podczas spotkania noworocznego dla osób starszych, samotnych i chorych, zorganizowanego przez zarząd osiedla nr 3 w Mogilnie. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście i przedstawiciele władz. Wspólne kolędowania, występy wokalistów i zespołów z różnych szkół umiliły czas przybyłym gościom.

fotorelacja


Koncert kolęd i zbiórka charytatywna

konkurs kolęd

W ubiegły piątek (13.01.2023r.) w szkole odbył się międzyklasowy konkurs piosenek świątecznych. Połączyliśmy go z akcją charytatywną na rzecz maturzystki z ZS Mogilno Dominiki Nurskiej, która zaczęła swoją najważniejszą walkę o zdrowie. Wśród nagrodzonych klas znalazły się: 1 TW (1 miejsce), kl.1TŻ oraz kl.4TbS. Podczas koncertu udało nam się zebrać 1250zł, podczas poniedziałkowej zbiórki - 403zł. We wtorek kontynuujemy zbiórkę! Bielice lubią pomagać ❤️

fotorelacja


Szkolny konkurs "Mam talent"

uczniowie w czasie konkursu 'Mam talent'zwyciężczyni konkursu

W piątek 13go stycznia w naszej szkole odbył się konkurs MAM TALENT. Uczniowie zaprezentowali rozmaite talenty, a pośród nich najlepsza okazała Julia Anderson z klasy 2TMW wraz ze swoim psem Leo. Drugie miejsce wyśpiewała sobie Olga Koperska z klasy 4TOT, a na trzecim miejscu uplasowała się Klaudia Stokłosa z klasy 1TW, która recytowała wiersz „Pierduśnice”. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom, ich występy były również niesamowite: Mateusz Pacek z klasy 4TPS (układanie kostki Rubika), Julia Zemska z klasy 4TW (tresura psa), Zuzanna Tkacz z klasy 1TŻ (śpiew), Kinga Bandosz z klasy 3THK (tresura psa), Aleksandra Ciechanowska z klasy 4TW (rysunek), Amelia Banasik z klasy 4TW (gra na saksofonie), Malwina Łęgowska z klasy 1TŻ (śpiew).
Uczestnicy otrzymywali punkty od publiczności oraz od jury, w którym zasiedli: nasi nauczyciele Pani Ewa Śniegowska i Pan Leszek Maciejewski, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Olszowska oraz gość specjalny – nasz absolwent Mikołaj Obała, który również pokazał swoje fantastyczne umiejętności taneczne na naszej scenie. Przy okazji składamy Panu Mikołajowi serdeczne gratulacje z okazji nominacji redakcji „Głosu Wielkopolskiego” do tytułu Osobowość Roku 2022 w kategorii Kultura.
Nagrody w konkursie MAM TALENT – bony prezentowe na kwotę 200zł, 150zł, 100zł oraz upominkowe kubki ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły.

fotorelacja


Nagrody w szkolnych konkursach

nagrodzeni uczniowienagrodzeni uczniowie2

Trzynastego stycznia, podczas piątkowego koncertu kolęd i piosenek świątecznych, nagrodzono laureatów szkolnych konkursów.
W konkursie o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w ZS-CKR nagrodę za I miejsce odebrała Amanda Centkowska, a nagrody za II i III miejsce otrzymali Jakub Grabowski i Wiktoria Kraska. W tym samym konkursie w PZS nagrody za I, II i III miejsce odebrali: Mateusz Pacek, Mateusz Paluszyński i Paweł Kowalski. Konkurs przygotowały panie Katarzyna Marciniak i Beata Gąsiorowska.
W konkursie wiedzy o cukrzycy nagrody za zajęcie ex aequo pierwszego miejsca otrzymali: Jędrzej Dubrowski, Jakub Zieliński i Antoni Kuczyński. Konkurs przygotowała pani Magdalena Paternoga.
Najlepsze rezultaty w konkursie na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów uzyskali i odebrali nagrody: za I miejsce ex aequo – Emilia Koziczak i Kacper Idziak oraz Igor Szymfeld i Bartosz Szplet, a za II miejsce –Agnieszka Czarny i Arkadiusz Bugaj. Konkurs przygotowała pani Anna Szalaty

fotorelacja


Spotkanie z emerytowanymi nauczycielami i pracownikami szkoły

W piątek (13.01.2023r.) gościliśmy w ZS-CKR emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Spotkanie przy kawie i słodkościach uświetniły występy uczniów. W świątecznym repertuarze zaprezentowali się kolejno uczniowie z klasy I TW, którzy wygrali szkolny konkurs kolęd oraz Olga Koperska i Wiktoria Kraska. Na zakończenie zatańczył zespół Białe Kujawy. Spotkanie było okazją do wspólnego zaśpiewania kolęd i wspomnień, dzięki którym przywrócone zostały miłe i wyjątkowe chwile przeżyte w naszej szkole.

fotorelacja


Dzień Patrona Szkoły

w czasie apelu na scenieapel

12 stycznia obchodziliśmy dzień naszych patronów – Powstańców Wielkopolskich. Wszystkie klasy uczestniczyły w uroczystym apelu, który prowadzili Bartosz Smorczyński i Klaudia Baranowska. Społeczność szkolna wysłuchała partii narracyjnych prezentowanych przez Michalinę Klupczyńską i Zuzannę Kopeć, recytacji w wykonaniu Klaudii Stokłosy, Julii Hartwich, Patrycji Kowalskiej, Sandry Lewandowskiej, Patrycji Niewiadomskiej, Mileny Królikowskiej, Kacpra Wojtasińskiego, Emilii Koziczak, Kai Mikulskiej i Zuzanny Ginter. Solistka, Olga Koperska, pięknie odśpiewała „Rozkwitały pąki białych róż”, pieśniami, w tym „Marsylianką Wielkopolską”, uświetnił występy również chór, złożony z uczniów klas 2TMW i 2TaS. Oprawę techniczną zapewnili Bartosz Tomczak i Wojciech Kuśmirek.
Tradycyjnie już imprezą towarzyszącą tym uroczystym obchodom był Turniej Klas. W czterogodzinnych, pełnych emocji zmaganiach udział wzięło 16 oddziałów klasowych, które rywalizowały w czterech konkurencjach, tworząc „Bielickie historie z dreszczykiem”, instrukcje obsługi nauczyciela, ilustrowane przewodniki czy mega krzyżówki inspirowane młodzieżowym stylem. Efekty ich pracy poznamy w środę, 18 stycznia.
Organizacją Dnia Patrona zajmowały się panie Lidia Pisuła i Justyna Maciejewska.

fotorelacja


Prymusi Kujaw i Pomorza - tegoroczni stypendyści

wspólne zdjęcie stypendystów

Miło nam poinformować, że kolejny raz nasi uczniowie otrzymali Stypendia Prymusa Zawodu Kujaw i Pomorza.
W tegorocznej edycji do grona „ Prymusów” dołączyli ze szkoły branżowej: Mateusz Bernaś, Kornelia Pawlaczyk, Michał Puzio, Albert Roszak, Mateusz Stachowiak oraz z technikum Julia Anderson, Amanda Centkowska, Zofia Czekalska, Kamil Jania, Joanna Namieśnik, Anna Stachowiak.
W Powiatowym Zespole Szkół stypendia uzyskali: Anna Czaja, Jagoda Fryt, Mikołaj Gmur, Klaudiusz Leśny, Jakub Orchowski oraz Mateusz Pacek.

Stypendystom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

galeria stypendystów


Mikołajkowe warsztaty piernikowe

w czasie wyrabiania piernikówuczniowie ze Słowikowa

7 grudnia do naszej szkoły przybyli mali goście z kl.3 szkoły podstawowej w Słowikowie. Dzieci przybyły pod opieką pani Marii Czech a ugościły ich panie Kinga Woroch – przeprowadzająca warsztaty oraz Ewa Śniegowska , która zaprosiła klasę oraz oprowadziła uczniów po szkole. Warsztaty pieczenia i zdobienia pierników spotkały się z ogromnym zaangażowaniem naszych gości a wycieczka po szkole: odwiedziny w gabinecie dyrektora, spacer po terenie Bielic, wizyta w stajni i ujeżdżalni, warsztatach i auli szkolnej, z wielkim entuzjazmem 

fotorelacja


Warsztaty piernikowe dla uczniów z Gębic

wyrabianie piernikówdekorowanie pierników

Święta Bożego Narodzenia to czas pachnący choinką i piernikami. W piątek 9 grudnia w Bielicach właśnie takie wspaniałe zapachy czuć było już z daleka. A to za sprawą warsztatów piernikowych, które odbywały się w naszej szkole. Uczennice klasy 5a Szkoły Podstawowej w Gębicach przyjechały wraz z wychowawczynią, Panią Iwoną Stężałą na zajęcia z pieczenia i dekorowania pierników. Uczennice w pierwszej kolejności wysłuchały prezentację na temat tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia przygotowaną przez Bartka Tomczaka z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Następnie w pracowni gastronomicznej z dużym zapałem i radością wałkowały, formowały i wypiekały przeróżne kształty pierniczków, po czym skrupulatnie dekorowały je białym jak śnieg lukrem. Warsztaty przygotowała i prowadziła Pani Genowefa Joszko wspólnie z uczniami klasy III Branżowej Kucharz. ALE TO NIE KONIEC! Była jeszcze niespodzianka. Dziewczęta odwiedziły stajnię (poznały nasze konie – rasy, umaszczenie) oraz siodlarnię, gdzie dzięki nauczycielowi Panu Michałowi Chmielewskiemu dowiedziały się wiele ciekawych informacji dotyczących sprzętu jeździeckiego, np. budowy siodła czy ogłowia, a także jak należy postępować i pracować z tak pięknymi zwierzętami. Miały także możliwość obserwowania w krytej ujeżdżalni przygotowania do zewnętrznych egzaminów zawodowych z jazdy konnej uczennic klasy IV Technikum Hodowli Koni. To był dzień pełen wrażeń wypełniony emocjami, nowymi wiadomościami, umiejętnościami jak i nastrojem świątecznym, zarówno dla dzieci, młodzieży i nas opiekunów, nauczycieli .

fotorelacja


Podsumowanie ćwiczeń dowódczo-sztabowych w ZS CKR w Bielicach

uczestnicy ćwiczeń

W środę w ZS CKR w Bielicach odbyło się spotkanie, na którym podsumowano realizację ćwiczeń dowódczo – sztabowych pod kryptonimem ”Szkoła 2022”. Organizatorzy ćwiczeń dokonali oceny m.in. przebiegu ćwiczenia zgrania pomiędzy służbami w sytuacji zagrożenia, obiegu informacji oraz czasów ich reakcji na zdarzenie kryzysowe w trakcie działań związanych z incydentem o charakterze terrorystycznym. Funkcjonariusze pozytywnie ocenili przygotowanie i przebieg całego przedsięwzięcia. W swoich wystąpieniach zgodnie mówili o potrzebie dalszej współpracy z placówkami oświatowymi, a także konieczności wspólnych szkoleń.

Na koniec uczniowie, woźny oraz dyrektor, którzy brali czynny udział w ćwiczeniu otrzymali pamiątkowy kolaż zdjęciowy oraz upominki od funkcjonariuszy.

fotorelacja


Mikołajkowy Turniej Przyjaźni

w czasie rozgrywek1w czasie rozgrywek2

Nieprzerwanie od kilkunastu lat organizowany jest w szkole mikołajkowy turniej w piłce siatkowej.
W tym roku w zmaganiach sportowych brały udział następujące drużyny:
1. Nauczyciele
2. Absolwenci
3. Reprezentacja dziewcząt MUKS Bielice
4. Reprezentacja chłopców
Mecze odbywały się systemem każdy z każdym. W ostatecznym rozrachunku nie wyłoniono zwycięzcy. Podczas wspólnych zmagań sportowych liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Wynik nie był najważniejszy.
Turniej zakończył się okrzykiem sportowym każdej z drużyn. Dyrektor szkoły wręczył wszystkim drużynom słodkie upominki.

fotorelacja


Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla Julki i Zosi

laureatki sypendium premiera

W dniu 7 grudnia 2022r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów uczniom, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów. Z naszej szkoły są to Julia Anderson (klasa II technikum weterynarii) i Zofia Czekalska (klasa IV technikum weterynarii).

fotorelacja


Jesień na szkolnych polach

ciągnik w czasie mulczowaniazaładunek wapna

Przez całą jesień na szkolnych polach trwały prace związane ze zbiorem plonów (ziemniaków, buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno) oraz przygotowujące pola do siewu następnych roślin. We wszystkich tych pracach aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie: rozsiewając nawozy, orząc, wykonując prace przy zbiorze plonów.
10 listopada, uczniowie klasy 3 technikum Rolniczego wraz z Panem Piotrem Ignaszakiem oraz Panem Wojciechem Cieślickim, przedstawicielem firmy Farmsaat, asystowali przy zbiorze kilkunastu pokazowych odmian kukurydzy. Poletka porównawcze dały możliwość zobaczenia jak różne odmiany kukurydzy plonują w naszych warunkach i radzą sobie ze suszą. Wkrótce opublikujemy dokładne wyniki plonowania odmian. Po zbiorze ściernisko kukurydziane zostało rozdrobnione za pomocą mulczer. Jest to praktyka mało popularna, a mająca za zadanie zniszczenie form przetrwalnikowych szkodnika kukurydzy-omacnicy prosowianki. Rozdrobnienie resztek po zbiorowych utrudnia jej przezimowanie w pozostałych fragmentach łodyg i częściowo niszczy ją mechanicznie. Tak rozdrobnione ściernisko pozostaje tylko dobrze zaorać.
Na koniec sezonu uczniowie technikum Rolniczego mieli możliwość przetestowania systemu prowadzenia równoległego nowego ciagnika przy okazji wykonywania wapnowania. Tego roku rozsiane zostało wapno weglanowo-magnezowe w dawce od 2 do 3 ton na hektar. Pozwoli to na zwiększenie pH gleby i podniesienie jej zasobności w magnez w najbliższych latach

fotorelacja


Światowy Dzień Walki z AIDS

prelegenci z prezentacją o AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, dlatego uczniowie klasy II TaS Michalina Klupczyńska, Zuzanna Kopeć i Bartosz Tomczak przygotowali zajęcia profilaktyczne dla rówieśników, w których uczestniczyły klasy: 2TŻ/TR/THK, 3 THK/TMR 3B i 4 TaG. Edukatorzy przedstawili w auli szkolnej najważniejsze informacje o wirusie HIV oraz AIDS. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób uniknąć zakażenia wirusem oraz gdzie można wykonać test na obecność wirusa HIV. Zajęcia profilaktyczne zainicjowała Magdalena Paternoga.

fotorelacja


Kolorowa i pachnąca lekcja chemii

lekcja chemii

W dniu 29.11.2022 z pracowni chemicznej wydobywały się przepiękne zapachy. To uczniowie klasy III Technikum Żywienia podczas lekcji chemii wraz z Panią Magdaleną Laskowską przygotowywali piękne i pachnące mydełka. Była to świetna okazja do zdobycia wiedzy w praktyce oraz dobrej zabawy. Dziękujemy bardzo jednemu z rodziców, który w znaczący sposób przyczynił się do organizacji dzisiejszej lekcji poprzez ufundowanie składników do produkcji mydełek.

fotorelacja


Andrzejkowy wieczór w internacie

zabawy andrzejkowe

Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji samorząd internatu zorganizował zabawę andrzejkową. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, zajadaliśmy się pysznym ciastem, za które dziękujemy Radzie Rodziców

fotorelacja


Zajęcia profilaktyczne w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

młodzież w czasie zajęć profilaktycznych

W piątek 18.11.2022 uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, wraz z opiekunkami Anną Szalaty i Magdalena Paternogą, udali się do Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy na wykład profilaktyczny. Dr n. med. Tomasz Mierzwa zapoznał młodzież z założeniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Opowiedział o badaniach profilaktycznych oraz zademonstrował techniki samobadania piersi i jąder, które należy wykonywać co miesiąc. Uczniowie mieli możliwość znalezienia zmian chorobowych na specjalnych fantomach, co pozwoli im w przyszłości znaleźć ewentualne zmiany we wczesnej fazie rozwoju. Wyjazd na prelekcję był nawiązaniem do dwóch światowych i ogólnopolskich dni związanych ze zdrowiem tj. przypadającego w październiku miesiąca walki z rakiem piersi oraz w listopadzie, miesiąca walki z rakiem prostaty.

fotorelacja


Szkolny etap Ogólnopolskiej XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej

konkurs biblijny

Dnia 17 listopada odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej pt.: " Bóg jest miłością objawioną w Słowie". Z wiedzą teologiczną zmagali się uczniowie ZSCKR Bielice oraz PZS Bielice. I choć zadania były bardzo trudne, obie szkoły mają swoich zwycięzców i będą reprezentowane podczas etapu diecezjalnego w Gnieźnie, który odbędzie się 12 stycznia 2023r.
Najwięcej punktów i I miejsce wywalczył Jakub Grabowski z Kl III TŻ z ZSCKR, natomiast I miejsce w Powiatowym Zespole Szkół zajął Klaudiusz Leśny z kl IV TaG i on będzie reprezentował swoją szkołę w Gnieźnie.
Przygotowaniem etapu szkolnego zajęła się Pani Hanka Kryszak.

fotorelacja


Gra dydaktyczna - skutki palenia papierosów

uczniowie w czasie gry edukacyjnej

W dniu 16 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), która według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, spowodowaną paleniem tytoniu i przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Natomiast dzisiaj, czyli 17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który od 1991 r. obchodzony jest Polsce co roku w trzeci czwartek listopada. Z tej okazji właśnie z inicjatywy Pań Anny Szalaty i Magdaleny Paternogi zorganizowana została gra dydaktyczna mająca na celu uświadomić młodzieży skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów i e-papierosów.

Dwuosobowe drużyny z każdej klasy, za pomocą QR- kodów rozwiązywały krzyżówkę, do której pytania były ukryte w różnych miejscach w szkole. Rozwiązanie krzyżówki tj. „Palenie szkodzi zdrowiu” uczestnicy musieli przedstawić za pomocą narysowanej ulotki lub wierszyka.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce ex aequo – Emilia Koziczak i Kacper Idziak z klasy II TaS oraz Igor Szymfeld i Bartosz Szplet z klasy IV TcS,
II miejsce –Agnieszka Czarny i Arkadiusz Bugaj z klasy I TW.

fotorelacja


Nasi uczniowie na Sportowym Czempionacie Młodych Koni w Racocie

nasi uczniowie w Racociehala w Racocie

W dniach 15 - 16 listopada 2022 na terenie Stadniny Koni Racot odbyła się druga edycja Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni w Skokach Luzem. Po raz kolejny nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w tym wydarzeniu.

fotorelacja


Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

uczniowie w czasie zajęć z policjantką

Dnia 16.11.2022 w auli szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia przez aspirant Magdalenę Pollak z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie na temat: „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Uczniowie klas IV Zespołu Szkół CKR oraz Powiatowego Zespołu Szkół zostali zapoznani z istotnymi zmianami dotyczącymi prowadzenia pojazdów oraz taryfikatorem mandatów za najczęstsze wykroczenia drogowe. Celem zorganizowanych przez Magdalenę Paternogę zajęć było również wyposażenie młodych kierowców w niezbędną wiedzę na temat kontroli drogowej. Chętni mogli zobaczyć, jak funkcjonuje kierowca pod wpływem alkoholu, dzięki specjalnym goglom oraz sprawdzić stan trzeźwości.

fotorelacja


Bielice lubią pomagać! Ruszamy z akcją ONKO – MIKOŁAJE!

plakat promujący akcję zbierania darów

Zbieramy tylko NOWE RZECZY:
mięciutkie koce oraz podusie i maskotki, kubki świąteczne, oraz termiczne, miękkie ręczniki w każdej wielkości, perfumy i biżuterię (!) klocki Lego dla małych i dużych oraz playmobil, vouchery do różnych sklepów, gdzie leczona młodzież sama je zamieni na „marzenie”, koraliki do prasowania, zestawy do robienia biżuterii, oraz modelarskie, zestawy kreatywne, plastyczne, dla młodych chemików, zabawki i gry planszowe na każdy przedział wieku, kosmetyki dla dzieci, dla młodzieży i do atopowej skóry, jednorazowe pieluszki i wilgotne chusteczki, drobną elektronikę (słuchawki, powerbanki, pendrive…), książki " Połącz kropki, obrazki do dokończenia", łamigłówki dla starszych dzieci, kolorowanki antystresowe portfele i kosmetyczki, pamiętniki oraz herbatki, kawusie dla niejednego dzielnego rodzica, który trwa ze swoim dzieckiem na onkologii od długich miesięcy.
Zainteresowane klasy/uczniów prosimy o kontakt z p.E. Śniegowską.
CZAS MAMY TYLKO DO KOŃCA LISTOPADA!


Żeby Polska była Polską…

uczniowie szkoły śpiewający hymnapel w auli

W dniu 10 listopada 2022 roku uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Żeby Polska była Polską”. W akademii wzięli udział uczniowie: Julia nderson, Joanna Namieśnik, Klaudia Stokłosa, Julia Hartwich, Andżelika Stanisławska, Renata Miłos, Bartosz Szplet, Anastazja Furtak, Maja Szajda, Piotr Woda, Grzegorz Najkowski, Malwina Habel, Klaudia Baranowska i Bartosz Smorczyński. Uroczystość swym śpiewem wzbogacił męski chór z klasy II TMW oraz uświetniła Olga Koperska, śpiewając pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”. Stroną techniczną apelu zajęli się Bartosz Tomczak i Wojciech Kuśmirek. Uroczystość przygotowały panie: Lidia Pisuła, Ewa Hibner, Ewa Śniegowska.
Obchody zakończono o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu w ramach realizacji projektu „Szkoła do hymnu 2022”.

fotorelacja


Konkurs piosenki patriotycznej

uczniowie w czasie występu

W środę 9 listopada aula naszej szkoły zapełniła się uczniami klas biorących udział w międzyklasowym konkursie piosenki patriotycznej. Wystąpiło 13 klas, każda prezentowała inną pieśń. Wszystkie występy były świetne, jednak nasze jury wyróżniło następujące klasy: 1 miejsce kl.4TLS, 2 miejsce kl.1TMRiA, 3 miejsce kl.1TW.
Brawa do wszystkich występujących! ❤️

fotorelacja


Cukrzyca - zajęcia profilaktyczne

akcja profilaktyczna

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy dlatego przez cały listopad uczniowie klas I będą uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych poświęconych tej chorobie. „Edukacja chroni nasze jutro” to motto przewodnie tegorocznego dnia, podczas którego młodzież zdobędzie podstawową wiedzę o cukrzycy, jej przebiegu, sposobach leczenia, zapobieganiu oraz jak zachować się w przypadku hipoglikemii. Podczas zajęć przeprowadzona również została instrukcja podania glukagonu Uczniowie, których rodzice wyrazili zgodę mogli zbadać sobie poziom cukru w gabinecie Pani pielęgniarki Małgorzaty Cyranowicz.

Nie mogło również zabraknąć zdjęć z symbolem diabetyków jakim jest niebieski okrąg. Po zakończonych zajęciach uczniowie mieli możliwość wykazania się zdobytą wiedzą podczas konkursu. Inicjatorkami akcji są : Anna Szalaty i Magdalena Paternoga we współpracy z pielęgniarką szkolną Małgorzatą Cyranowicz

fotorelacja


Zaproszenie do udziału w konkursie

zaproszenie do udziału w konkursie

Wykonaj własnoręcznie dom dla pożytecznych owadów/lokalnych ptaków wg podanych w regulaminie kryteriów. Promuj bioróżnorodność, zdobywaj nagordy. Składanie prac od 9.02.2023 r. do 27.02.2023 r. Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie szkoły oraz u p. P. Ignaszaka.

regulamin konkursu


„Tym, którzy odeszli”

uczniowie na scenie

Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne szkolne zaduszki w ZSCKR w Bielicach. Młodzież naszej szkoły wraz z młodzieżą PZS Bielice 4 listopada 2022r. upamiętniła i oddała cześć tym, którzy pracowali przez lata w naszej szkole, ale odeszli już do wieczności. Głębokiej refleksji nad życiem, śmiercią i przemijaniem towarzyszyła atmosfera skupienia, która udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania. W program poetycko- muzyczny włączyli się uczniowie następujących klas: I TW, I TŻ, III TŻ, I BMŻ, IV TaG, IV TaS oraz katecheta Hanka Kryszak.

fotorelacja


Internatowe Zaduszki

młodzież w czasie występu

Tradycyjnie dnia 2 listopada obchodziliśmy w internacie Zaduszki. Grupa artystyczna pod kierunkiem Moniki Targas i Eweliny Luzar zaprezentowała program, podczas którego przybliżyła atmosferę Święta Zmarłych. Szczególnych wzruszeń dostarczyły zaprezentowane sylwetki znanych ludzi zmarłych w 2022roku. W przedstawieniu udział wzięli: Julia i Martyna Buczkowskie, Anastazja Nyga, Weronika Kędzierska, Julia Hartwich, Aleksandra Bochat, Cyprian Marcinkowski, Kacper Idziak i Nikodem Sobiech.

fotorelacja


PAMIĘTAMY !

uczniowie porządkujący groby bohaterów

Jak co roku przed 1 listopada, uczniowie ZS CKR w Bielicach nie zapomnieli o porządkowaniu grobów i miejsc pamięci bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Pod opieką Pana Bernarda Łaganowskiego i Pana Leszka Maciejewskiego, wychowankowie internatu uporządkowali miejsca pamięci w Kwieciszewie, Kopcach i Gębicach. Złożyli również wiązanki kwiatów przygotowane przez uczniów pod opieką Pani Ewy Śniegowskiej. W wyjeździe uczestniczyli: Julia Hartwich, Klaudia Stokłosa, Weronika Kędzierska, Łukasz Łączyński, Filip Zalewski, Hubert Leśniewski.

fotorelacja


XII Regionalny Konkurs Orki

w czasie konkursulaureaci

Regionalny Konkurs Orki na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. W piątek 28 października 2022 roku w odbyła się XII edycja tego konkursu, w którym wzięło udział 17 uczniów, przedstawicieli następujących szkół rolniczych:
• ZS CKU im Stanisława Staszica w Kościelcu - Patryk Musiał,
• ZS CKR w Kobylnikach - Damian Frontczak,
• ZS w Kościelcu k. Inowrocławia - Mateusz Szczepański,
• ZSł w Dobrzyniu nad Wisłą - Łukasz Sipak,
• ZS CKU w Gronowie - Miłosz Borsuk,
• Zespół Szkół CKR w Sypniewie - Bartosz Mucha,
• ZS CKR im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach - Stanisław Erdmann,
• ZS CKR w Bydgoszczy - Mikołaj Paliwoda,
• ZS CKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce - Przemysław Piwek,
• ZS CKP w Aleksandrowie Kujawskim - Kacper Pomianowski,
• ZS CKR w Powierciu - Wojciech Majewski,
• ZS CKR w Kowalu - Kacper Czajkowski,
• ZS CKR w Starym Brześciu - Piotr Brudziński,
• Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie - Marcin Klinger,
• Zespół Szkół w Skępem - Kacper Marciniak,
• ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu - Jakub Sołdan,
• ZS CKR w Marszewie - Adam Filipowicz.

Zadania konkursowe oceniane były przez komisję sędziowska w składzie:
• Marek Staszewski – przewodniczący Komisji Konkursowej,
• Roman Bednarz – z-ca przewodniczącego, przedstawiciel organizatorów,
• Sławomir Szpulecki – przedstawiciel ODR,
• Marek Pomirski – przedstawiciel opiekunów uczestników konkursu wyłoniony drogą losowania, ZS w Skępem.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Bartosz Mucha ZS CKR w Sypniewie,
II miejsce – Piotr Brudziński ZS CKR w Starym Brześciu,
III miejsce – Marcin Klinger ZSN w Gąsawie,
IV miejsce – Przemysław Piwek ZS CKU w Przemystce,
IV miejsce – Mateusz Szczepański ZS w Kościelcu k. Inowrocławia.

Oprócz nagród głównych, wszyscy uczestnicy konkursu oraz wylosowane szkoły otrzymali okolicznościowe upominki.
Główni organizatorzy konkursu:
• Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach,
• Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
• Inter-Vax sp. z o.o.,
• Powiat Mogileński wraz z Fundacją Powiatu Mogileńskiego,
• miesięcznik Top Agrar Polska,
• PUH Chemirol Sp. z o.o. w Mogilnie,
• Krajowa Rada Izb Rolniczych,
• Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu,
• Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu,
• Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy,
• Rolnik ekologiczny Bartłomiej Piskorski.

Patronat honorowy:
• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
• Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy,
• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Patronat medialny:
• CMG24.pl,
• TVP3 Bydgoszcz,
• Top Agrar,
• Gazeta Pomorska,
• Radio PiK,
• Wieś Kujawsko-pomorska.
Nagrody ufundowali:
• Puchary za zajęcie miejsc – poseł Ewa Kozanecka,
• Statuetki dla uczestników – poseł Dariusz Kurzawa,
• Centrala Nasienna w Mogilnie,
• Fundacja Powiatu Mogileńskiego,
• Pomimex Stal Sp z o. o.,
• Wechta Nieruchomości Sp. Z o. o.,
• Agromet Produkcja Maszyn Rolniczych Tomasz Stanisław Matelski,
• ODR Minikowo,
• Urząd Miejski w Mogilnie,
• PSB Mrówka w Mogilnie,
• PHU Majster Kaczyński Andrzej,
• "R O L - C H E M " Art. Rolno-Przemysłowe Henryk Baranowski,
• Urząd Marszałkowski województwa kujawsko – pomorskiego,
• Inter- Vax Sp. Z o. o.,
• Now-Bud Spólka j. Mogilno,
• Rolnik ekologiczny Bartłomiej Piskorski,
• Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza,
• Grene Mogilno
• Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
• Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
• Agro Profil Magazyn Rolniczy.

Zespół Szkół CKR w Bielicach dziękuje wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i trud jaki włożyli w przygotowanie się do tej imprezy. Zapraszamy w przyszłym roku na XIII edycję Regionalnego Konkursu Orki.

protokół konkursu

fotorelacja


Zaproszenie na GRÜNE WOCHE do Berlina

logo Zielonego Tygodnia

Zapraszamy uczennice i uczniów Zespołu Szkół CKR oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Bielicach do uczestnictwa w wycieczce szkolnej na największe na świecie Targi Żywności, Rolnictwa i Ogrodnictwa ZIELONY TYDZIEŃ oraz Międzynarodowe Targi Hipologiczne HIPPOLOGICA w Berlinie.
Termin: 26 - 27 stycznia 2023 r.
Wstępny koszt obejmujący przejazd, nocleg ze śniadaniem w hostelu, wstęp na targi i ubezpieczenie: 400 zł.

Program wycieczki w skrócie:
czwartek, 26.01.2023
- wyjazd autokarem z Bielic około godziny 5:00
- zwiedzanie pieszo i autokarem centrum Berlina w godzinach 10:00 - 18:00
- nocleg w hostelu
piątek, 27.01.2023
- zwiedzanie targów Grüne Woche i Hippologica w godz. 10:00 - 18:00; w programie targów: kulinarna „podróż” po świecie, zwierzęta hodowlane i domowe, sprzęt rolniczy, produkty spożywcze z całego świata, wyroby ekologiczne, wystawa kwiatów, sprzęty domowe i ogrodnicze;wystawa dla miłośników sportów jeździeckich, połączona z zawodami, prezentacjami, sporty jeździeckie, hodowla koni, organizacja i utrzymanie stajni, higiena i zdrowie koni, ubrania do jazdy konnej, siodła, uzdy, akcesoria do czyszczenia koni i stajni, pasze, lekarstwa dla koni.
- powrót - przewidywany przyjazd do Bielic około godziny 23:00
Uczestnicy wycieczki muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport!!!
Wskazane jest również posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawanej bezpłatnie przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
Zapisy przyjmują i informacji udzielają p. Krzysztof Witczak (sala 3a) i p. Kinga Woroch (sala 30i)
Zgłoszenia wraz z wpłatą zaliczki min. 150 zł przyjmowane będą do dnia 25 listopada 2022 r.
W przypadku zgłoszenia się niedostatecznej liczby uczestników wyjazd zostanie odwołany a wpłacona kwota - zwrócona w całości.

fotorelacja z wyjazdu w roku 2020


Szkolny Mistrz Głośnego Czytania 2022

uczestnicy konkursu

W piątek 21 października w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Szkolny mistrz głośnego czytania”, który polegał na pięknym zaprezentowaniu wybranego fragmentu książki. W konkursie wzięli udział: Anastazja Nyga, Anastazja Furtak, Anna Stachowiak, Klaudia Stokłosa, Kacper Niedziela, Julia Hartwich, Wiktoria Kraska.
Tytuł Szkolnego Mistrza Głośnego Czytania 2022 otrzymała Klaudia Stokłosa z kl. I TW.
W komisji oceniającej byli: p. Magdalena Walkowiak, p. Ewa Hibner oraz Wiktoria Olszowska i Bartosz Tomczak. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

fotorelacja


Wręczenie aktów awansu zawodowego

nauczyciele z awansem

20 października 2022 roku w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie aktów mianowania i dyplomowania nauczycielom szkół rolniczych. Z naszej szkoły, z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, akty awansu zawodowego otrzymali: Monika Targas i Jakub Borucki – nauczyciele mianowani oraz Leszek Maciejewski – nauczyciel dyplomowany.
W obchodach uczestniczył również Dyrektor Paweł Kraśny.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na obiad.
Uhonorowanym nauczycielom – gratulujemy awansu!

fotorelacja


Szkolny "Hubertus"

uczestnicy pogoni za lisemmłodzież w czasie przejażdżki bryczką

Hubertus, hubertowiny to święto myśliwych, jeźdźców i leśników. Dla większości jeźdźców jednym z ważniejszych wydarzeń w jeździeckim kalendarzu jest organizowany w okolicy 3 listopada tradycyjny bieg myśliwski na cześć św. Huberta – patrona jeźdźców, leśników i myśliwych. Zwyczajowo rozpoczyna się wspólnym wyjazdem w teren, zakończonym gonitwą za lisem.
Aby tradycji stało się zadość w dniu 20.10.2022 uczniowie Technikum Hodowli Koni wraz z nauczycielami Panem Grzegorzem Sobieralskim, Łukaszem Klapą i Michałem Chmielewskim obchodzili swoje święto. Jak nakazuje tradycja odbyła się pogoń za lisem, w którego wcielił się Kajetan Nowak. Zwycięzcą tegorocznego Hubertusa został Karol Halulko z klasy IV.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Pani Anna Tybuła Dyrektor Biura Poselskiego Posłanki Iwony Kozłowskiej oraz uczniowie klas ósmych Zespołu Szkół im. Wojska Polskiego w Dąbrowie. Wszyscy świetnie się bawili podczas zabawy w lisa szukanego, którego znalazły Zuzanna Łapińska z Dąbrowy i Alicja Kaczmarczyk z klasy IV THK. Zwyciężczyniom wręczono pamiątkowe puchary ufundowane przez Panią Poseł Iwonę Kozłowską.
Chętni mieli możliwość przejazdu bryczką.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było uroczyste ślubowanie uczniów klas I Technikum Hodowli Koni.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów THK i pomocy rodziców wszyscy uczestnicy skosztowali wyśmienitej grochówki, pysznego bigosu oraz mieli możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku. Pogoda zapewniła przepiękną scenerię do robienia zdjęć, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy.

fotorelacja


Publiczne doradztwo rolnicze

doradca na polu

Publikacja, która ma za zadanie przybliżyć funkcjonowanie publicznego doradztwa rolniczego, ze szczególnym uwzględnieniem tych obszarów działalności, które odpowiadają na wyzwania stawiane przez zmieniający się na naszych oczach świat.

pobierz plik pdf



Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Turystyce

uczniowie piszący test

W dniu 12.10 uczniowie klas turystycznych, w tym nasza pierwsza klasa technik turystki na obszarach wiejskich, wzięli udział w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Jest to już X edycja Olimpiady organizowana przez Uniwersytet Łódzki. W tym roku 24 uczniów przystąpiło do rozwiązania testu składającego się z 40 pytań z tematyki turystyki i geografii.
Najlepsze okazały się Anita Kowalska i Julita Piątek z klasy IV TAG i to one będą reprezentować Bielice w etapie okręgowym w Poznaniu już w styczniu.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za Dziewczyny.

fotorelacja


V Miejsce Bielic w Mistrzostwach Polski

drużyna mieszanadrużyna chłopców

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach V drużyną Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny w konkurencji drużyn mieszanych
Po wygraniu eliminacji strefowych nasi bieliccy siłacze 7-8 października wybrali się w dalekie wschodnie rejony Polski, by drugi raz z rzędu wystąpić w finałowych zawodach Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. Tym razem do finałowych zawodów wprowadziliśmy aż dwie drużyny, które ze zmiennym szczęściem zaprezentowały się w finale... W każdej z konkurencji wystąpiło dwanaście najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach strefowych z sześciu rejonów Polski. Warto tutaj wspomnieć, że dyscyplina ta to jeden z najstarszych sportów olimpijskich, który był obecny na igrzyskach w latach 1900-1920.
Drużyna mieszana w całych zawodach przegrała tylko jeden pojedynek, z drużyną z Radomia, z późniejszym triumfatorem zawodów. Jest to gorzko-słodki sukces... z jednej strony bardzo dobre V miejsce, z drugiej krok, punkt od medalu..., punkt, który w kontrowersyjny sposób został niesłusznie odebrany zespołowi. Niestety złożony protest, poparty nagraniem nie został rozpatrzony przez sędziów... Czas ten był gorącym momentem zawodów, albowiem podobny protest gospodarzy został rozstrzygnięty pozytywnie i tym samym to oni cieszyli się z medalu, a naszej drużynie pozostał ogromny niesmak i jeszcze większa chęć, aby w przyszłym roku poprawić swój wynik. Natomiast męska drużyna ostatecznie zajęła X miejsce... w trakcie rywalizacji została ona wycofana z uwagi na niedyspozycję jednego z jej członków oraz na fakt późniejszej rywalizacji drużyn mieszanych. Ogromne brawa należą się wszystkim bielickim siłaczom, jednakże w szczególności duży szacunek i ukłon należy się Nikodemowi, albowiem przez całe zawody zmagał się z nieprzyjemną dolegliwością fizyczną. 👊 Hart ducha, nieustępliwość i wiara we własne siły, która rosła w trakcie zawodów to te cechy, które faktycznie pokazali nasi bieliccy siłacze w ogólnopolskim finale.
Brawooo !!! 👏👏👏
#zsckrbielice: Ewa Chodoń, Agata Nowakowska, Błażej Ziemniak, Kamil Krysiak, Nikodem Fojutowski, Grzegorz Bogusiewicz, Mateusz Mielcarek, 👏
kapitan: Tomasz Wyzina

fotorelacja


Zajęcia profilaktyczne poświęcone depresji

uczniowie na scenieuczniowie w auli szkoły

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego dlatego w dniu 12.10 2022 w Zespole Szkół CKR w ramach edukacji rówieśniczej uczennice klasy IV TcS: Anastazja Furtak, Wiktoria Gawron, Nikola Pankowska i Bartosz Szplet przeprowadziły zajęcia profilaktyczne poświęcone DEPRESJI, podczas których młodzież poznała objawy i rodzaje depresji oraz metody jej leczenia. Uczniowie dowiedzieli się również jak pomóc osobie chorej na depresję oraz gdzie szukać pomocy. Zdobytą wiedze zaprezentowali podczas konkursu wiedzy o depresji, którego zwyciężczynią została Agnieszka Czarny z klasy I Technikum Weterynaryjnego. II miejsce zajęła Michalina Klupczyńska z klasy II Technikum Rolniczego. III ex aequo zajęli: Malwina Łęgowska z klasy I Technikum Żywienia oraz Marika Łukaszewska z klasy IV z Technikum Organizacji Turystyki i Oskar Kaszuba z Technikum Logistycznego
W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Pań Anny Szalaty i Magdaleny Paternogi uczestniczyły następujące klasy: I THR, I TMR, I TTM, I TW, I TŻ, II TaS, II TMW oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół z klasy IV TAG oraz TLS

fotorelacja


Wystawa grzybów

wystawa grzybów i jej twócyuczniowie zwiedzający wystawę

Tegoroczna aura sprzyja grzybobraniu, pojawia się jednak obawa o możliwość zatrucia grzybami. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego zagrożenia jest umiejętność rozpoznawania gatunków jadalnych. Przygotowana 10 października wystawa grzybów miała właśnie taki edukacyjny cel. Uczniowie z klas: I TTM, I TMR, I TW, I TŻ, I THR i 3 TMH dostarczyli wspaniałych okazów zarówno jadalnych, jak i trujących, a młodzież z klasy 3 TRW, pod opieką pani Anny Szalaty, uczestniczyła w rozpoznawaniu owocników i udostępnieniu wystawy zwiedzającym.

fotorelacja


Język angielski zawodowy w praktyce

uczniowie w kuchniprzygotowane słodkości

Klasa 4TCG grupa żywieniowców postanowiła praktycznie wykorzystać znajomość języka angielskiego zawodowego. Od słów przeszli do czynów i podczas zajęć z Panią Ewą Śniegowską, posługując się przepisami m. in. Nigelli Lawson, przygotowali: szarlotkę, ciastka czekoladowo-orzechowe, czekoladki z nadzieniem orzechowym oraz smażone krążki cebuli z sosem jogurtowo- czosnkowym.
Pycha!!!

fotorelacja


Ślubowanie uczniów klas pierwszych

uczniowie klasy z wychowawcąuczniowie klasy z wychowawcą

uczniowie klasy z wychowawcąuczniowie klasy z wychowawcą

uczniowie klasy z wychowawcąuczniowie klasy z wychowawcą

uczniowie klasy z wychowawcą

4 października 2022 roku w naszej szkole rozbrzmiało uroczyste „Ślubujemy!”
Uczniowie klas: I TMRiA, I TMRiA/TTnOW, I TR/THK, I TW, I TŻ, I BK, I BM i I BMŻ zostali oficjalnie włączeni do braci uczniowskiej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach.
Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego wszyscy odśpiewali hymn narodowy, a następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, m.in. uczciwie spełniać obowiązki uczniowskie i dbać o dobre imię szkoły.
Następnie głos zabrał dyrektor ZSCKR – Pan Paweł Kraśny, który życzył młodzieży wielu sukcesów i poprosił o kultywowanie tradycji naszej szkoły. Po zakończeniuczęści oficjalnej uczniowie przystąpili do zabawyw formie konkurencji między klasami. Różnorodność konkursów sprawiła, że nikt się nie nudził, a społeczność szkolna miała okazję do integracji i zaprezentowania przeróżnych umiejętności.
Uroczystość ślubowania przygotowali wraz z opiekunem SU, Panem Marcinem Leśniewskim, uczniowie:: Wiktoria Olszowska, Klaudia Węgrzyn, Klaudia Baranowska, Agata Bułakowska, Michalina Klupczyńska, Zuzanna Kopeć, Julia Anderson, Jakub Sternal, Hubert Leśniewski, Bartosz Tomczak, Julia Maciejewska, Michalina Frandzelska, Julia Buczkowska, Martyna Buczkowska, Kamil Krysiak, Bartosz Smorczyński, Błażej Ziemniak i Bartłomiej Kowalski.

fotorelacja


Srebrny medal w powiatowej licealiadzie w biegach sztafetowych

drużyna biegaczy

Ze Sztafetowych Biegów Przełajowych wracamy ze srebrnym medalem. Zawody odbywały się w Mogilnie dnia 4 października 2022 roku. Drużyna chłopców rywalizowała w kategorii wiekowej rocznika 2003 i młodsi. Skład drużyny: Igor Gzik, Adam Warda, Franciszek Łożyński, Piotr Winkiel, Krzysztof Kamiński, Kamil Stachowiak, Szymon Pilichowski. Rywalizacja dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Dziękujemy za pot wylany na trasie biegowej i godne reprezentowanie szkoły.
Opiekunkami drużyny były Justyna Burzyńska i Joanna Malczewska

fotorelacja


Światowy Dzień Turystyki w internacie

młodzież internatu

3 października wychowankowie internatu obchodzili Światowy Dzień Turystyki. W tym roku udaliśmy się w "podróż" do Wielkiej Brytanii. Młodzież podzielona na cztery grupy, przy herbatce i ciasteczkach odpowiadała na pytania związane z tym państwem. Jak zwykle wszyscy super się bawili. Imprezę zorganizował Samorząd Internatu w składzie: Julia Buczkowska, Martyna Buczkowska, Maria Łopuch, Klaudia Syta, Klaudia Stokłosa, Hubert Leśniewski, Cyprian Marcinkowski. Wsparcia wyżej wymienionym udzieliła pani Ewelina Luzar.

fotorelacja


Światowy Dzień Turystyki w klasach turystycznych

uczniowie klas turystycznychuczniowie klas turystycznych przy banerze reklamowym

27.09 na całym świecie obchodzony jest Dzień Turystyki. Jak co roku i nasi uczniowie dołączyli do świętowania. Uczennice z klasy turystycznej IVTAG przygotowały dla klasy IVTAS i naszych pierwszaków z klasy Technikum Turystyki Wiejskiej rajd turystyczny. Młodzież została podzielona na 5 ekip. Każda ekipa otrzymała wskazówki co do trasy rajdu. Co 20 minut kolejna grupa ruszała w rajd. Na trasie rajdu czekało 11 pochowanych na terenie szkoły i Bielic zadań - krzyżówki, mapy, przygotowanie haseł reklamujących turystykę, pracownia biura podroży czy dopasowanie kuchni świata do potraw. Na rajdzie czekały ukryte bonusy w postaci cytatów o podróżach. Ostatnim zadaniem było odnalezienie walizki i zrobienie sobie selfie. Grupy które oczekiwały na start w pracowni turystyki miały czas na integrację i animacje - malowaliśmy twarze, graliśmy w gry i kalambury. Pracownik branży turystycznej musi mieć zawsze uśmiech na twarzy, dlatego nasze pierwszaki przeszły test bojowy - sok z cytryny nie wykrzywił im buzi. Chrzest pierwszaków zaliczony 🙂 Po zaciętej rywalizacji w klasopracowni sprawdziliśmy się jak się przez ten czas zintegrowaliśmy- przygotowana Familiada turystyczna pomogła nam w tym. Na koniec emocjonującego dnia coś dobrego dla duszy - wspólna pizza. Brawo dla Dziewczyn z klasy TAG za organizację imprezy a dla wszystkich uczniów za udział w zabawie. Turystyka łączy ludzi 💙 Imprezę przygotowały Ewelina Banaszkiewicz, nauczyciel przedmiotów turystycznych oraz Julita Piątek, Ania Czaja, Marika Łukaszewska, Anita Kowalska oraz Kinga Jurgońska z klasy IVTAG. Fotografem na trasie była Agata Bułakowska z klasy IV TAS.
Drużyny:
Drużyna 1 o nazwie Samolotowe przygody w składzie Emilka, Kuba i Olga.
Drużyna 2 o nazwie Turystyczne Świry w składzie Dominika, Natalia, Radomir i Sandra.
Drużyna 3 o nazwie Głodni Przygód w składzie Patrycja, Adrian i Antonina i Jagoda.
Drużyna 4 o nazwie Turystyczne Kotki w składzie Adam, Mateusz i Remek.
Drużyna 5 o nazwie Meksykanie w składzie Zuzia, Ola i Adam.
Po podliczeniu punktów wygrała drużyna Turystyczne Świry!
Gratulujemy! 🏆🏆🏆

fotorelacja


Dzień Ziemniaka

uczestnicy na pokazowym poletku ziemniaków

26 września w naszej szkole miał miejsce Dzień Ziemniaka, podczas którego dokonano oceny i porównania 19 odmian ziemniaków uprawianych na naszych polach. Lustracja poletek pokazowych była kontynuacją szkolenia z 5 sierpnia, którego tematem było "Porównanie odporności na patogeny nowych odmian ziemniaków skrobiowych i jadalnych". Zarówno podczas pierwszego jak i drugiego spotkania porównane zostały potencjały plonowania, zdrowotność oraz jakość bulw ziemniaka. Pomysłodawcą oraz organizatorem przedsięwzięcia był pan Roman Lewandowski oraz pan Marek Radzimierski z KPODR Minikowo. Pan doktor Jerzy Osowski z IHAR Bonin porównał odmiany i wygłosił wykłady. Odmiany do poletek pokazowych dostarczyły hodowle: EUROPLANT HZ, PMHZ Strzekęcino, HZ Zamarte.

fotorelacja


Wycieczka integracyjna do Okonin Nadjeziornych

Zielone Serce Północnej Polski to miejsce, w którym można się zakochać, czerpać energię i szukać inspiracji do robienia niezwykłych rzeczy. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wycieczki integracyjnej w Okoninach Nadjeziornych. 26 i 27 września 2022 roku uczniowie klas I TŻ i I TMRiA/TTnOW podziwiali piękno Borów Tucholskich; sprawdzili swoje umiejętności w zajęciach survivalowych, np. maskowanie w terenie; wykonali stroje przygotowane z darów lasu, które później zaprezentowali na sobie. Jako mistrzowie kuchni przyrządzili przepyszne surówki, podali je na ekologicznych talerzach i półmiskach z recyklingu. Ich całodzienne zmagania w plenerze zakończyły się ogniskiem, którego ciepło przyciągnęło wszystkich i zachęciło do wspólnej zabawy.

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że następnego dnia pierwszoklasiści wzięli jeszcze udział w podchodach oraz zajęciach rywalizacyjnych w formie wyścigów. Kiedy już opuszczali krainę cudnych grzybów, przepięknych drzew i prawie oswojonych lisów i wiewiórek, zaczął padać deszcz. By tradycji stało się zadość, uczestnicy wyprawy odwiedzili miejsce, w którym uczniowie lubią jeść najbardziej. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Kinga Woroch, Justyna Burzyńska, Genowefa Joszko i Magdalena Walkowiak.

fotorelacja



Kolejna "Wampiriada" za nami

Uczennice oddające krew

W dniu 28.09.2022 odbyła się pierwsza z zaplanowanych na ten rok szkolny akcja honorowego oddawania krwi zorganizowana przez Magdalenę Paternogę w której uczestniczyli uczniowie zarówno Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego jak i Powiatowego Zespołu Szkół w Bielicach. W trakcie Wampiriady krew oddali: Wiktoria Baranowska, Wiktoria Grządzielska, Roksana Kuczyńska , Weronika Maćkowiak, Marika Łukaszewska, Milena Ossowska, Agata Redman, Jakub Ciesielski, Sebastian Grabowski, Bartosz Filipek, Nikodem Fojutowski, Paweł Kalisty, Jakub Kruk, Mateusz Pawłowski, Mateusz Stanek, Paweł Światlak, Jakub Went.

fotorelacja


Koronka na ulicach miast świata

Plakat akcji koronka na ulicach świata

Uczniowie z Bielic też włączyli się w ogólnoświatową akcję modlitewną "KORONKA NA ULICACH MIAST ŚWIATA"
28 września 2022r. o godz. 12.00 wszyscy chętni z ZSCKR i PZS w Bielicach, którym na sercu leży los Polski i Świata odmówili we wspólnocie szkolnej Koronkę do Miłosierdzia Bożego w wyznaczonych przez organizatorów intencjach. Atmosfera modlitwy i pełnego skupienia wypełniła nie tylko salę, ale również udzieliła się wszystkim uczestnikom. Inicjatorem szkolnej akcji była Pani Hanka Kryszak.
Kolejna okazja do modlitwy na Koronce dokładnie za rok- też 28 września.
Już dziś na nią zapraszamy!

fotorelacja


Nasi z awansem do finału Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny

nasza drużyna a przeciąganiu liny

W eliminacjach strefowych, które odbyły się w Powierciu gm. Koło nasze dwie drużyny tj. męska i mieszana bezapelacyjnie wygrały zawody, wygrywając wszystkie swoje mecze, tracąc w sumie tylko jedno pociągnięcie 💪🏻 Świetna postawa naszych siłaczy pozwoliła tym samym awansować do ścisłego ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 08.10 na Podlasiu w dalekim Sokołowie Podlaskim. Hart ducha, nieustępliwość i wiara we własne siły to te cechy, które miejmy nadzieję pokażą nasi bieliccy siłacze również w ogólnopolskim finale. Trzymajcie 👊... Skład bielickich drużyn: Ewa Chodoń, Agata Nowakowska, Błażej Ziemniak, Kamil Krysiak, Nikodem Fojutowski, Grzegorz Bogusiewicz, Mateusz Mielcarek. 👏 opiekun: Tomasz Wyzina

fotorelacja


Otrzęsiny wychowanków internatu

W dniu 21.09.2022r., z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu, w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość Otrzęsin wychowanków internatu. W programie imprezy znalazły się następujące konkurencje: siatkówka dmuchaną piłką plażową, przeciąganie liny, bitwa na poduszki, zbijanie kręgli piłką zmyłką, skoki przez przeszkody. Uczniowie z uśmiechem i pełnym zaangażowaniem brali udział we wszystkich zabawach. Znana z poprzednich lat tradycja - wypicie soku z cytryny 🍋- uczyniła z pierwszoklasistów pełnoprawnych mieszkańców internatu. 👍
Imprezę zorganizował Samorząd Internatu.🙂

fotorelacja



W dniu 28 września kolejna "Wampiriada"

plakat reklamujący akcję krwiodawstwa

W dniu 28 września (środa) odbędzie się kolejna akcja honorowego oddawania krwi tzw. WAMPIRIDA. Wszystkie osoby pełnoletnie chcące wziąć udział w akcji serdecznie zapraszam w godzinach od 9 do 19 do krwiobusu, który będzie stacjonował przed aulą.
W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji w gabinecie 44 (II piętro budynek główny).
Magdalena Paternoga

Informacje dla krwiodawców

Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:
• które ważą co najmniej 50 kilogramów,
• u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
• które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
• które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:
• nie mieć objawów przeziębienia,
• nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Co zrobić przed oddaniem krwi:
• dzień przed oddaniem krwi pij dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej),
• wyśpij się,
• zjedz lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu),
• ogranicz palenie papierosów,
• nie przychodź oddawać krwi po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.


Wycieczka do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy

uczennice nanoszą wymazy

Dnia 21.09.2022r. (środa) klasy czwarte technikum weterynaryjnego miały okazję zapoznać się z pracą Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy. Była to typowa wycieczka edukacyjna. Uczniowie poznali pracownie, które pomagają w diagnozowaniu czynników wywołujących choroby u zwierząt. Zwiedzili pracownię bakteriologii, mykologii, serologii, parazytologii, chorób ryb i inne. Uczniowie samodzielnie wykonywali np. posiewy. W trakcie wycieczki młodzież przebywała pod opieką lek. wet Stanisława Fraś, pana Tomasza Wyziny oraz wicedyrektora pani Zofii Śmigielskiej.

fotorelacjafilm na youtube


Przyjęcie uczniów z klasy I TW do społeczności weterynarzy

uczniowie na scenie w czasie pasowania

19 września uczniowie z klasy I technikum weterynaryjnego złożyli uroczyście deklarację lojalności i zostali oficjalnie przyjęci do społeczności weterynarzy. Wygląd pierwszaków, czyli „kotów weterynaryjnych” był z tej okazji niecodzienny. Uczniowie mieli przyczepione kolorowe ogony i kocie uszy oraz namalowane na twarzach wąsy i noski. Dr. Stanisław Fraś pasował każdego z nich 50-letnią kością udową byka. Na dowód pasowania każdy otrzymał zapinkę z logo technikum weterynarii, oraz pieczątkę z logo przyłożoną na przegub dłoni. Wesoła zabawa, tańce i słodki poczęstunek uprzyjemniły wspólnie spędzony czas.

W uroczystości uczestniczyły panie Zofia Śmigielska i Agnieszka Jakubowska, które otrzymały logo z dopiskiem przyjaciel. Przygotowaniem imprezy i jej prowadzeniem zajęli się wszyscy starsi uczniowie technikum weterynaryjnego oraz nauczyciel zawodu lekarz weterynarii pani Julita Fraś.

fotorelacja


Wycieczka do łódzkiego Orientarium

16 września grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do łódzkiego Orientarium. Po drodze, w Starym Brześciu młodzież przeszła labirynt, który został przygotowany dzięki współpracy BCKiH „Wahadło” oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. Uzbrojeni w instrukcje i mapki oraz czytniki QR-kodów uczestnicy wycieczki, bawiąc się przy tym dobrze, przeszli ten wyjątkowy na skalę regionu labirynt korytarzy w kukurydzy. Kolejnym punktem wyjazdu był ogród zoologiczny w Łodzi, na terenie którego znajduje się Orientarium, czyli najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej, gdzie można było obejrzeć i sfotografować wiele skrajnie zagrożonych wyginięciem gatunków.Uczniowie wrócili do Bielic pełni wrażeń. Podczas wycieczki młodzież była pod opieką pań Anny Szalaty, Ewy Hibner i Magdaleny Paternoga.

fotorelacja


Spotkanie z panem Maciejem Sędzikowskim – ratownikiem medycznym

uczennica wykonujaca masaż serca na fantomie

15 września uczniowie klas turystycznych (technikum obsługi turystycznej oraz technikum turystyki na obszarach wiejskich) spotkali się z panem Maciejem Sędzikowskim – Ratownikiem Medycznym. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i możliwość przećwiczenia działania w sytuacjach zagrożenia życia.
Młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sposób tradycyjny, wykonując uciski klatki piersiowej i wdechy, a także przy użyciu urządzenia AED czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.
Spotkanie zorganizowała Ewelina Banaszkiewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi.

fotorelacja