UWAGA!!! Nowa strona ZS Bielice - witamy!!

 

 


"UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ"

upoluj książkę

W dniach 2 – 30 listopada 2019 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie pt. „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu wszyscy możemy za darmo przeczytać lub wysłuchać 12 bestsellerowych książek. W ramach projektu w szkole zostały wywieszone plakaty z okładkami wspomnianych 12 książek i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona otrzymamy darmowy dostęp do wskazanych na plakacie książek w formie e-booka i audiobooka. Przy plakacie znajdują się dokładne informacje, jak można skorzystać z tej oferty.
Akcja jest  zorganizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem projektu w szkole jest p. Ewa Hibner. Serdecznie zachęcam wszystkich uczniów, a także nauczycieli oraz pracowników szkoły do pobrania wybranych książek.
Wszelkie informacje na ten temat dostępne są również na stronie: Czytaj Pl.

czytaj.pl


GŁOŚNE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

W dniu 24 października 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole dzień głośnego czytania. Z tej okazji w czytelni odbyło się spotkanie grupy uczniów, którzy chcieli zaprezentować kolegom wybraną przez siebie książkę. Każdy z uczestników najpierw opowiedział o przyniesionej lekturze,  zachęcając innych do jej przeczytania, następnie odczytał wybrany przez siebie fragment.  Wśród zaprezentowanej literatury znalazły się:: Hobbit, czyli tam i z powrotem, J. R. R. Tolkiena,  Ostatnie Życzenie  A. Sapkowskiego, Zostań, a potem walcz J. Boyna, Złodziejka książek M. Zusaka, Milion cudownych listów B. A. Jodi, Śnieżka musi umrzeć N. Neuhaus, Przedwiośnie S. Żeromskiego oraz Zemsta  A. Fredry. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Czytanie jest zaraźliwe i stało się okazją do dyskusji  na temat książek, wymiany doświadczeń czytelniczych oraz  spędzenia miło czasu w towarzystwie pasjonatów literatury. Wszyscy uczestnicy zgodnie wyrazili chęć  organizowania częstszych spotkań dyskusyjnych.  W akcji głośnego czytania  wzięli udział: Oliwia Czerwińska, Kacper Klimka, Michał  Maruszak,  Agata Michalak,  Magdalena Plucińska, Krzysztof Stegienda, Mateusz Wegner i Seweryn Zieliński.

czy

galeria>>

Biblioteka?... Z przyjemnością!

W marcu zakończyliśmy remont naszej biblioteki.  Jej wnętrze nabrało nowego blasku poprzez odmalowanie ścian, wymianę oświetlenia oraz  inne ustawienie kilku regałów. Jednak to nie wszystkie zmiany. Zlikwidowano oszklone drzwi, stanowiące niegdyś przepierzenie między pomieszczeniami biblioteki, dzięki czemu jest teraz bardziej przestronnie. Również poprzez gruntowny remont nowe życie otrzymała czytelnia. Tutaj oprócz świeżości ścian, które swymi ciepłymi barwami relaksują czytelników, wymieniono podłogę oraz przemeblowano tak, by wnętrze było bardziej funkcjonalne. Zmieniono także rozmieszczenie księgozbioru, co ułatwi czytelnikom samodzielne odnalezienie interesujących ich książek.
Staramy się, by biblioteka była bliska i przyjazna wszystkim uczniom i pracownikom szkoły.  Nasza czytelnia to miejsce, w którym znajdziesz ciszę i spokój by przygotować się do konkursu, olimpiady czy pracy klasowej. Można tu realizować swoje pasje, pogłębiać zainteresowania, czy po prostu wygodnie i w miłym otoczeniu poczytać ciekawą książkę. Zapraszamy!

galeria>>

Wiosna w bibliotece


galeria>>


ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Boże Narodzenie to niezwykły czas wypełniony tradycją i rodzinnym ciepłem. Życzymy Wam zatem wspaniałych Świąt, spędzonych bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
W tym roku świątecznie zachęcamy Was również do czytania. Bożonarodzeniowe i zimowe ferie to najlepszy czas do obcowania z dobrą literaturą. Pamiętajcie, że książka to lek na całe zło i niezmiennie najlepszy prezent pod choinkę. Niech Wam o tym przypomina literackie drzewko ułożone z książek w naszej bibliotece.
Miłego, świątecznego czytania!!!

1       2        3


Biblioteka szkolna rozpoczęła funkcjonowanie z chwilą powołania szkoły  w 1945 r. Początkowo jej zbiory były skromne, dostosowane do kierunku kształcenia. Składały się  na nie przedwojenne oraz powojenne opracowania na temat uprawy roli, hodowli zwierząt gospodarskich, prowadzenia gospodarstwa wiejskiego i domowego.
W  kronikach z tamtego okresu czytamy o ogromnych trudnościach organizacyjnych dotyczących gromadzenia bazy dydaktycznej, pomocy naukowych, w tym również fachowych książek, lektur i podręczników.
Z biegiem lat, wraz z rozwojem szkoły,  biblioteka poszerzała swoją ofertę, skierowaną zarówno do uczniów jak i nauczycieli. Księgozbiór rozrastał się, przybywało książek z literatury pięknej, opracowań popularnonaukowych z dziedzin pozarolniczych, różnego typu wydawnictw informacyjnych.
Kiedy w 1967 roku oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny - biblioteka przeniosła się z zabytkowego pałacyku do nowych pomieszczeń, gdzie znajduje się do dziś.

W 1995 roku w bibliotece uruchomiono pierwszy komputer. Zakupiony został również program "Biblioteka szkolna MOL". Rozpoczęła się komputerowa rejestracja i opracowanie księgozbioru. Praca ta trwała 2 i pół roku. Dopiero po jej zakończeniu można było w pełni korzystać z możliwości programu, przede wszystkim szybszego i łatwiejszego poszukiwania w katalogach, uzyskiwania różnych danych statystycznych na temat wypożyczeń i zbiorów a także wielu innych  funkcji.
W 2002 roku zastosowano udoskonalony "MOL OPTIVUM". Obok wielu ulepszeń, program ten umożliwia łączenie z bazą danych Biblioteki Narodowej i pobieranie stamtąd opisów katalogowych książek.Biblioteka zajmuje lokal o powierzchni ok. 100 m2. Składa się z wypożyczalni i strefy magazynowej oraz czytelni, która pomimo obecnych komputerów (4 stanowiska z dostępem do Internetu) pozostaje nadal tradycyjnym miejscem do spokojnej i cichej pracy umysłowej.
Dodatkowo biblioteka posiada magazyn w internacie, gdzie zgromadzono tzw. "martwą" część księgozbioru.

Zbiory
Księgozbiór liczy obecnie 28.500 egzemplarzy.
Zbiory podzielone są na poszczególne działy, dostosowane do kierunków kształcenia. Wraz z powstaniem nowych szkół, w bibliotece pojawiały się nowe działy, np. Żywienie człowieka, Informatyka, Ekonomia, Finanse, Prawo, Agrobiznes, Agroturystyka, Hotelarstwo.
Dla nauczycieli gromadzona jest i systematycznie aktualizowana "Biblioteczka pedagogiczna i psychologiczna".
Na bieżąco uzupełniany jest zestaw obowiązkowych i dodatkowych lektur szkolnych dla gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ostatnia aktualizacja tytułów związana była z wprowadzeniem nowej podstawy programowej.
Stałą troską otoczona jest beletrystyczna część księgozbioru, w której znaleźć można wiele ciekawych tytułów. Pomimo ograniczeń finansowych udaje się kupować nowości wydawnicze,  książki polecane i wartościowe, np. tytuły laureatów polskich nagród literackich „Nike” czy  literackich Nobli.
Regały, na których znajduje się literatura obyczajowa, przygodowa, fantastyczna czy sensacyjna przyciągają wzrok kolorowymi, wielobarwnymi okładkami. W naszej bibliotece dawno już zapomniany został smutny, szary papier. Książki owijane są specjalną folią samoprzylepną, dzięki czemu okładka jest zabezpieczona na wiele lat i przede wszystkim widoczna. Przyczynia się to do obserwowanego w ostatnich latach wzrostu czytelnictwa wśród uczniów, co w dobie komputerów i Internetu szczególnie cieszy.

W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, składający się z ok. 1000 pozycji. Są to m in.:

 • encyklopedie ogólne
 • encyklopedie specjalne
 • słowniki przedmiotowe
 • słowniki filologiczne
 • słowniki językowe
 • albumy
 • atlasy
 • roczniki statystyczne
 • opracowania monograficzne
 • informatory

Biblioteka prenumeruje następujące czasopisma:

 • Aura
 • Auto ¦Świat
 • Biblioteka w Szkole
 • Cogito
 • Film
 • Jestem
 • Moje Gotowanie
 • Przegląd Gastronomiczny
 • Samo Zdrowie
 • Top Agrar Polska
 • Victor - Gimnazjalista

oraz prasę lokalną:

 • Gazeta Pomorska
 • Pałuki

Dla nauczycieli prenumerowany jest zestaw czasopism dydaktycznych do poszczególnych przedmiotów. Biblioteka stara się sprostać wymaganiom i potrzebom uczniów i nauczycieli w zakresie poszukiwania i selekcji informacji. Umożliwia to bogaty, różnorodny  i aktualizowany księgozbiór oraz dostęp do nowoczesnych nośników i źródeł wiedzy.

 

 

kontakt:
tel: (52) 315 59 60
(52) 315 04 92
fax: wew: 139
e-mail:
sekretariat@zs-bielice.pl
Rajd Weteranów SzosRegionalne Targi Rolne


MEN


Kuratorium Oświaty


Centralna Komisja Egzaminacyjna


Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna


Starostwo Powiatowe w Mogilnie


Urząd Miejski w Mogilnie

Współpracujemy z:


Fundacja Powiatu Mogileńskiego


schronisko Szrenica


schronisko Dom Śląski


schronisko Samotnia
Copyright © 2011 ŁJ SM