ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Boże Narodzenie to niezwykły czas wypełniony tradycją i rodzinnym ciepłem. Życzymy Wam zatem wspaniałych Świąt, spędzonych bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
W tym roku świątecznie zachęcamy Was również do czytania. Bożonarodzeniowe i zimowe ferie to najlepszy czas do obcowania z dobrą literaturą. Pamiętajcie, że książka to lek na całe zło i niezmiennie najlepszy prezent pod choinkę. Niech Wam o tym przypomina literackie drzewko ułożone z książek w naszej bibliotece.
Miłego, świątecznego czytania!!!

1       2        3

Biblioteka szkolna rozpoczęła funkcjonowanie z chwilą powołania szkoły  w 1945 r. Początkowo jej zbiory były skromne, dostosowane do kierunku kształcenia. Składały się  na nie przedwojenne oraz powojenne opracowania na temat uprawy roli, hodowli zwierząt gospodarskich, prowadzenia gospodarstwa wiejskiego i domowego.
W  kronikach z tamtego okresu czytamy o ogromnych trudnościach organizacyjnych dotyczących gromadzenia bazy dydaktycznej, pomocy naukowych, w tym również fachowych książek, lektur i podręczników.
Z biegiem lat, wraz z rozwojem szkoły,  biblioteka poszerzała swoją ofertę, skierowaną zarówno do uczniów jak i nauczycieli. Księgozbiór rozrastał się, przybywało książek z literatury pięknej, opracowań popularnonaukowych z dziedzin pozarolniczych, różnego typu wydawnictw informacyjnych.
Kiedy w 1967 roku oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny - biblioteka przeniosła się z zabytkowego pałacyku do nowych pomieszczeń, gdzie znajduje się do dziś.

W 1995 roku w bibliotece uruchomiono pierwszy komputer. Zakupiony został również program "Biblioteka szkolna MOL". Rozpoczęła się komputerowa rejestracja i opracowanie księgozbioru. Praca ta trwała 2 i pół roku. Dopiero po jej zakończeniu można było w pełni korzystać z możliwości programu, przede wszystkim szybszego i łatwiejszego poszukiwania w katalogach, uzyskiwania różnych danych statystycznych na temat wypożyczeń i zbiorów a także wielu innych  funkcji.
W 2002 roku zastosowano udoskonalony "MOL OPTIVUM". Obok wielu ulepszeń, program ten umożliwia łączenie z bazą danych Biblioteki Narodowej i pobieranie stamtąd opisów katalogowych książek.

Biblioteka zajmuje lokal o powierzchni ok. 100 m2. Składa się z wypożyczalni i strefy magazynowej oraz czytelni, która pomimo obecnych komputerów (4 stanowiska z dostępem do Internetu) pozostaje nadal tradycyjnym miejscem do spokojnej i cichej pracy umysłowej.
Dodatkowo biblioteka posiada magazyn w internacie, gdzie zgromadzono tzw. "martwą" część księgozbioru.

Zbiory
Księgozbiór liczy obecnie 28.500 egzemplarzy.
Zbiory podzielone są na poszczególne działy, dostosowane do kierunków kształcenia. Wraz z powstaniem nowych szkół, w bibliotece pojawiały się nowe działy, np. Żywienie człowieka, Informatyka, Ekonomia, Finanse, Prawo, Agrobiznes, Agroturystyka, Hotelarstwo.
Dla nauczycieli gromadzona jest i systematycznie aktualizowana "Biblioteczka pedagogiczna i psychologiczna".
Na bieżąco uzupełniany jest zestaw obowiązkowych i dodatkowych lektur szkolnych dla gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ostatnia aktualizacja tytułów związana była z wprowadzeniem nowej podstawy programowej.
Stałą troską otoczona jest beletrystyczna część księgozbioru, w której znaleźć można wiele ciekawych tytułów. Pomimo ograniczeń finansowych udaje się kupować nowości wydawnicze,  książki polecane i wartościowe, np. tytuły laureatów polskich nagród literackich „Nike” czy  literackich Nobli.
Regały, na których znajduje się literatura obyczajowa, przygodowa, fantastyczna czy sensacyjna przyciągają wzrok kolorowymi, wielobarwnymi okładkami. W naszej bibliotece dawno już zapomniany został smutny, szary papier. Książki owijane są specjalną folią samoprzylepną, dzięki czemu okładka jest zabezpieczona na wiele lat i przede wszystkim widoczna. Przyczynia się to do obserwowanego w ostatnich latach wzrostu czytelnictwa wśród uczniów, co w dobie komputerów i Internetu szczególnie cieszy.

W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, składający się z ok. 1000 pozycji. Są to m in.:

• encyklopedie ogólne
  • encyklopedie specjalne
  • słowniki przedmiotowe
  • słowniki filologiczne
  • słowniki językowe
  • albumy
  • atlasy
  • roczniki statystyczne
  • opracowania monograficzne
  • informatory

Biblioteka prenumeruje następujące czasopisma:

• Aura
  • Auto ¦Świat
  • Biblioteka w Szkole
  • Cogito
  • Film
  • Jestem
  • Moje Gotowanie
  • Przegląd Gastronomiczny
  • Samo Zdrowie
  • Top Agrar Polska
  • Victor - Gimnazjalista

oraz prasę lokalną:

• Gazeta Pomorska
  • Pałuki

Dla nauczycieli prenumerowany jest zestaw czasopism dydaktycznych do poszczególnych przedmiotów. Biblioteka stara się sprostać wymaganiom i potrzebom uczniów i nauczycieli w zakresie poszukiwania i selekcji informacji. Umożliwia to bogaty, różnorodny  i aktualizowany księgozbiór oraz dostęp do nowoczesnych nośników i źródeł wiedzy.